Бердичів


Віддано голосів:  421

Всього переглядів: 3010


БердичівБердичів - місто в Житомирській області України, адміністративний центр Бердичівського району, розташоване на берегах річки Гнилоп'ять. Площа міста - 35,3 км2. Населення - 74 тис. ociб. Відстань до Києва - 183 км.

Історія міста

На місці заснування Бердичева були виявлені залишки стародавніх поселень епохи бронзи і залізного віку II тисячоліття до н. е., про що свідчать результати археологічних досліджень. Перша згадка про місто відноситься до 1545, Бердичів згадується в акті розмежування земель між Литвою і Польщею, як маєток литовських князів. У 1569 після підписання Люблінської унії між Великим князівством Литовським і Польщею, і створення Речі Посполитої, Бердичів відійшов до Польського королівства. У період козацького повстання Богдана Хмельницького, в 1648-1653, влада в місті неодноразово переходила з рук в руки. У 1667 після російсько-польської війни за Андрусівським перемир'ям Бердичів відійшов до Польщі у складі Брацлавського воєводства. У 1793, внаслідок другого поділу Речі Посполитої, Бердичів, як і більша частина Правобережної України, увійшов до складу Російської імперії. У 1845 Бердичеву присвоєно статус міста, одночасно він стає центром Бердичівського повіту. Після Жовтневої революції в Росії, в 1917-1920, регіон стає ареною бойових дій військ Центральної Ради, Червоної Армії, австро-угорських, німецьких і польських військ. У 1920 в місті остаточно встановлюється Радянська влада. У 1923 Бердичів стає центром новоствореного Бердичівського округу у складі Київської губернії Української РСР. З 1937 Бердичів, як районний центр, входить до складу Житомирської області. У роки Другої світової війни, з липня 1941 по січень 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. З 1991 року Бердичів у складі незалежної України. Сьогодні Бердичів - важливий промисловий та економічний центр Житомирської області України.

Культура, музеї і театри Бердичева

Історико-культурна спадщина міста втілена в експозиціях і музейних колекціях міського історичного музею Бердичева, який розташовується в старовинній будівлі на території монастиря Босих Кармелітів. Експозиції музею присвячені міській історії, етнографії, подіям Другої світової війни, відомим і видатним людям краю. Неподалік від музею знаходиться величезна братська могила, в якій поховані вбиті за часів війни євреї. У музеї цій трагічній темі присвячено безліч експонатів і виставок. Події тих часів висвітлені у фотографіях, документальній літературі, архівних матеріалах. Крім основних музейних фондів, у стінах історичного музею постійно проходять виставки та фотовиставки, вечори живопису, виступи колективів та груп творчої самодіяльності. Окремий музей міста присвячений єврейському Бердичеві. У музеї єврейства Бердичева можна познайомитися з тією епохою, коли більшу частину населення міста становили євреї, побачити речі і документи, старовинні фотографії з життя єврейської громади міста. Зацікавить відвідувачів сучасний та iнтерактивний музей Джозефа Конрада - письменника-романіста, класика англійської літератури, майстра морського роману, який народився і проживав у Бердичівському повіті. Так само в місті відкриті для відвідування музей освіти міста Бердичева, музей воїнів-інтернаціоналістів, музей бойової слави 117 гвардійської Бердичівської мотострілецької дивізії та ін. Театральне життя міста представлена постановками театральних колективів Музично-драматичного театру Бердичева, театральних студій, які регулярно дають вистави на сценах міста. У Бердичеві розташовані міські палаци і будинки культури, які є місцем проведення основних культурних і громадських заходів.

Пам'ятки Бердичева

Дивовижні архітектурні пам'ятки та визначні пам'ятки міста виразно свідчать про величезну історичну спадщину Бердичева. Монастир-фортеця Ордена босих кармелітів (1642) - відома архітектурна та релігійна пам'ятка Бердичева, де збереглися унікальні пам'ятки архітектури XV-XVIII ст. Багатий декор архітектурного комплексу монастиря чудово гармонує з оборонними стінами фортеці, які підносяться на мальовничих пагорбах над річкою Гнилоп'ять. Саме таке поєднання, а також присутність в дивовижному за красою Маріїнському костелі монастиря шанованої серед католиків ікони Бердичівської Божої Матері, робить це місце важливим паломницьким і туристичним центром. Ще однією архітектурною перлиною міста є парафіяльний Костел Святої Варвари (1759), на території якого знаходиться пам'ятна каплиця "Грот Матері Божої", що представляє собою кам'яний грот, в якому встановлена скульптура Божої Матері. До видатних пам'яток церковної архітектури міста відносяться: Свято-Нікольський собор (1908) - головний православний храм Бердичева, в якому зберігається легендарна ікона Миколи Чудотворця, а також Свято-Троїцька парафiя (1836) в районі Загребелля - одне з улюблених місць туристів і жителів міста. Серед історичних пам'яток міста виділяються: усипальниця Леві Іцхака Бердичівського (1810), яка є місцем паломництва безлічі хасидів з різних країн, і велика хоральна синагога (1850), побудована на кошти єврейської спільноти в Бердичеві. Привертають увагу, встановлені в місті різні міські скульптури і пам'ятники монументальної архітектури, перш за все, це: меморіал "Слава Героям!", який увічнив пам'ять про трагічні події, які залишили глибокий слід в історії міста, обеліск воїнам-визволителям Бердичева, пам'ятник геніальному українському поету Т.Шевченку, пам'ятник Оноре де Бальзаку, а також своєрідні міські скульптури "Глобус", "Костюмчик" та ін.

Готелі Бердичева

Для гостей міста відкриті готелі: Дежа Вю, Мірабелла, Пан Готель, Золота Підкова, Дружба, У свата та ін.

Інші статті: Єнакієве пам'ятки,
Житомир пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить