Черкаси


Віддано голосів:  67

Всього переглядів: 4846


ЧеркасиЧеркаси - місто в центральній частині України, адміністративний центр Черкаської області, розташоване на річці Дніпро. Площа міста - 69,1 км2. Населення - 276 тис. осіб. Відстань до Києва - 188 км.

Історія міста

Офіційною датою заснування міста вважається 1284 рік, згідно з першими письмовими згадками про нього, як про слов'янське укріплене поселення. З 1362 поселення було включене до складу Київського удільного князівства, підпорядкованого Литві. З 1471, після ліквідації Київського удільного князівства, Черкаси належать до Київського воєводства у складі Великого князівства Литовського. У період з XIV по XVII ст. місто страждало від нападів ординських, а пізніше кримських татарських загонів. У 1569 Черкаси перейшли до Польського королівства. Наприкінці XVI - на початку XVII ст. у регіоні пройшли повстання під керівництвом козачих отаманів, в ході яких місто було розорене і спалене. У 1793 в результаті другого поділу Речі Посполитої Черкаси увійшли до складу Російської імперії, з 1795 ставши повітовим містом Київської губернії. У 1918 місто було окуповане наступаючими австро-німецькими військами, надалі, в ході Громадянської війни, влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої. Наприкінці 1920 в місті остаточно встановилася Радянська влада, Черкаси увійшли до складу Української РСР. З 1932 місто було районним центром Київської області. Під час Другої світової війни, з серпня 1941 по грудень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення промисловості і розвиток міста. З 1954 Черкаси стали адміністративним центром Черкаської області у складі Української РСР. З 1991 Черкаси у складі незалежної України. Сьогодні Черкаси - велике промислове місто центральної частини України з розвиненою соціально-культурною інфраструктурою.

Культура, музеї та театри Черкас

Культурні традиції та історичні події життя міста знайшли відображення в експозиціях міських музеїв і виставок. Черкаський обласний краєзнавчий музей є одним з найбільших подібних музеїв в Україні, експозиції якого присвячені історії, археології, етнографії та природі краю, відомим видатним землякам, вихідцям з Черкаської області. Музей має унікальну колекцію видань творів Т.Шевченка, раритетну колекцію стародруків та старовинних ікон. Одним з центрів відродження української національної культури є Черкаський художній музей, в експозиціях якого зібрані твори образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. У музеї представлені як твори професійних художників, так і народне мистецтво середнього Подніпров'я - зразки старовинної української вишивки та гончарні вироби. Окреме місце в музеї відведено цінним зразкам іконопису XVII-XIX ст. У Черкасах розташований Музей "Кобзаря" Т.Шевченка, який часто називають єдиним у світі музеєм однієї книги. У музеї показана історія створення творів поета, джерела його творчості, цікаві видання "Кобзаря" в перекладах на мови народів світу. Також в Черкасах можна відвідати літературно-меморіальний музей В.Симоненка, відомого українського поета і журналіста, і приватний музей-аптеку "Хрещатик", в якому зібрані дореволюційні аптечні реквізити і рідкісні предмети. Театральне життя в Черкасах представлене різноманітністю постановок і творчих рішень театральних колективів, включаючи: Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Шевченка, Черкаський академічний театр ляльок та Черкаську обласну філармонію, що є місцем проведення різноманітних концертних виступів та творчих музичних фестивалів.

Пам'ятки Черкас

Історія міста знайшла відображення в історичних та архітектурних пам'ятках Черкас. Серед відомих пам'яток міста виділяються: особняк підприємця А.Щербини (1892) - нині Палац одружень, затишна будівля нинішнього Театру ляльок (1870) і витончена будівля колишнього готелю "Слов'янська" - незаперечно є візитною карткою міста. У Черкасах розташована унікальна пам'ятка архітектури - одна з перших у світі, дивовижної краси сталева ажурна гіперболоїдна водонапірна вежа В.Шухова. Архітектурні стилі культових споруд знайшли своє вираження в пишноті відновленого Свято-Троїцького кафедрального собору (1991), церкви Різдва Пресвятої Богородиці (1905), Свято-Михайлівського кафедрального собору (2002) і одного з найбільших в Європі буддистського храму "Білий лотос". Ще однією впізнаваною пам'яткою міста є меморіальний комплекс "Пагорб слави", присвячений загиблим у Великій Вітчизняній війні воїнам. Головним елементом комплексу є монумент "Батьківщина-мати", що тримає в руці чашу з Вічним вогнем. Комплекс приваблює відвідувачів своєю історичною значимістю, мальовничими місцями, і прекрасною панорамою, що відкривається з оглядового майданчика на вершині пагорба. У Черкасах знаходиться велика кількість пам'яток монументальної архітектури, присвячених різним історичним діячам і подіям, найбільш відомими з яких є: пам'ятник Б.Хмельницькому, пам'ятник і погруддя Т.Шевченку, пам'ятник I.Підкові, а також пам'ятні знаки, що увічнили пам'ять про трагічні події Другої світової війни. Одним з улюблених місць відпочинку городян і гостей міста по праву є парк "Долина троянд", що розкинувся недалеко від центру міста на мальовничому березі Дніпра. На території парку встановлені величезні 15-метрові сонячний годинник, а рожеві кущі є тут найпоширенішими рослинами. В останні роки парк став особливо популярним, ставши місцем проведення загальноміських свят і народних гулянь.

Готелі Черкас

Для гостей міста відкриті готелі: Дніпро, Україна, Центральний, Апельсин, Вершник, Росава, Арагві, Оптима, Замок рода, Влада, Золота підкова, Перший Хостел в Черкасах та ін.

Інші статті: Чернігів пам'ятки,
Чернівці пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить