Чернігів


Віддано голосів:  118

Всього переглядів: 5210


ЧернігівЧернігів - місто на півночі України, адміністративний центр Чернігівської області, розташоване на правому березі Десни, в місці впадання в неї річки Стрижень. Площа міста - 79 км2. Населення - 281 тис. осіб. Відстань до Києва - 128 км.

Історія міста

Чернігів - історичний центр Сіверської землі, одне з найбільших міст Київської Русі. Перша згадка про Чернігів відноситься до 907 року, який прийнято вважати роком заснування міста. У 1024 Чернігів стає столицею Чернігівського князівства, у володінні князя Мстислава Володимировича, брата Ярослава Мудрого. У 1239 Чернігів був розграбований і зруйнований монголо-татарами, надалі після розорення татарською ордою настає період перебування у складі Брянського князівства. З 1356 Чернігів був захоплений литовськими військами, після цього починається боротьба за Чернігів між Великим князівством Литовським і Російською державою. Після розгрому литовських військ у 1503 Чернігів увійшов до складу Російської держави. У 1618 місто відійшло до Речі Посполитої, під владою якої перебувало до повстання Богдана Хмельницького. У 1623 Чернігову надано Магдебурзьке право, а разом з ним право на самоврядування і незалежність. З 1654 місто знову входить до складу Російської держави. У 1781 місто стає центром Чернігівського намісництва, з 1801 центром новоствореної Чернігівської губернії. В ході громадянської війни, в 1917-1919 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої. З листопада 1919 в місті остаточно встановилася Радянська влада. З 1925 Чернігів був центром Чернігівської округи, з 1932 став адміністративним центром Чернігівської області Української РСР. Під час Другої світової війни, з вересня 1941 по вересень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і було практично повністю зруйноване. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. З 1991 Чернігів у складі незалежної України. Сьогодні Чернігів - промисловий, транспортний і культурний центр північної частини України.

Культура, музеї та театри Чернігова

У Чернігові розташовані цікаві та унікальні музеї, що дозволяють познайомитися з історичною та культурною спадщиною міста. Одним з найстаріших музеїв України є, заснований у 1896, Чернігівський обласний історичний музей ім. В.Тарновського, фонди якого налічують понад 160 тисяч музейних експонатів, що мають національне значення. Експозиції музею розповідають про історію Чернігівщини з найдавніших часів і до наших днів, про її видатних уродженців та діячів, які мали значний вплив на розвиток краю. Філією міського музею історії є Військово-історичний музей, що відображає військову історію міста і розкриває приклади героїзму жителів міста у Другій світовій війні. У Чернігові розташований обласний художній музей ім. Г.Галагана, в якому експонується понад 8 тисяч творів західноєвропейського та вітчизняного образотворчого мистецтва XVII-XIX ст. Особливе місце в музейній колекції займають твори іконопису та декоративно-прикладного мистецтва краю. Цікавими для відвідування будуть: Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.Коцюбинського, присвячений життю і творчості видатного українського письменника ХХ ст., і Музей архітектури, що знаходиться в приміщенні Борисоглібського собору, що входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній". Театральне життя міста представлене розмаїттям постановок та творчих рішень театральних колективів: Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка, Чернігівського лялькового театру ім. О.Довженка, Чернігівського обласного молодіжного театру та Чернігівської обласної філармонії, що є місцем проведення концертних виступів та творчих музичних фестивалів.

Пам'ятки Чернігова

Чернігів вважається одним з найкрасивіших міст України, привабливість і самобутність якого включає в себе спадщину минулих поколінь, перш за все, це - збережені монументальні споруди XI-XVIII ст. та цивільна архітектура XIX - початку XX ст. Головною визначною пам'яткою міста по праву є національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів Стародавній", до складу якого входять кілька десятків пам'яток архітектури та історії національного значення. Велика частина цих унікальних споруд формує архітектурні комплекси в історичній частині міста на території Чернігівського дитинця (валу). З найдавніших часів тут збереглися: Спасо-Преображенський собор (1033), що є дивним високохудожнім зразком давньоруської архітектури, і Борисоглібський собор (1123), на території якого відкрито музей архітектури і будинок хорової спадщини. Доповнює архітектурний ансамбль Чернігівського дитинця комплекс унікальних об'єктів минулих століть, серед них: Будинок Колегіуму (1674) - першого вищого навчального закладу на території Лівобережної України, Будинок полкової канцелярії (1690) - один з небагатьох прикладів громадянської кам'яної архітектури Гетьманщини, Будинок губернатора (1804), нині музей історії, Будівля жіночої гімназії (1899), в якому розташовується художній музей, Будинок архієпископа (1780) і ін. На місці колишніх оборонних валів Чернігівської фортеці, розташована паркова зона, прикрашена чавунними бастіонними гарматами XVII-XIX ст. Поблизу Дитинця знаходиться Катерининська церква (1715), зведена на честь козаків Чернігівського полку, які брали участь у взятті Азова 1696 року, і вважається одним з головних символів міста. На місці колишньої торгової площі знаходиться П'ятницька церква, побудована на рубежі XII-XIII ст. і є класичним зразком архітектури Київської Русі. Поруч з нею розташована Червона площа, сучасний вигляд якої сформований архітектурними ансамблями дореволюційного і радянського періоду. Окремої уваги заслуговують збережені історичні будівлі XIX - початку XX ст., включаючи Будинок єпархіального братства (1870), в якому зараз знаходиться обласна філармонія, Садибний будинок поміщика Г.Глібова (XIX ст.), створений у вигляді лицарського замку, і Будинок В.Тарновського (1887), нині юнацька бібліотека. Величезну історичну та архітектурну цінність представляють: Єлецький Свято-Успенський монастир (XI ст.) - один з найдавніших монастирів Чернігово-Сіверщини, розташований західніше Дитинця на правому березі Десни, і Троїцько-Іллінський монастир (1069) на Болдиних горах, що включає в себе величні церковні споруди і унікальний підземний комплекс Антонієвих печер. У місті розташована велика кількість пам'яток монументальної архітектури, присвячених різним історичним подіям і персоналіям, найбільш відомими з яких є: Меморіальний комплекс Захисникам Вітчизни, пам'ятники Т.Шевченку, О.Пушкіну, Б.Хмельницькому, I.Мазепі та багатьом іншим літераторам, військовим, політичним та історичним діячам.

Готелі Чернігова

Для гостей міста відкриті готелі: Україна, Чернігів, Придеснянський, Рейкарц, Брянськ, Градецька, Профспiлкова, Спорт, Десна, Хола, Затишок, Вілла Гарден, Лео, Мікс, Берізки та ін.

Інші статті: Чернівці пам'ятки,
Ізмаїл пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить