Дрогобич


Віддано голосів:  379

Всього переглядів: 4342


ДрогобичДрогобич - місто в Львівській області України, адміністративний центр Дрогобицького району, розташоване вздовж річки Тисмениця та її притоки Побук. Площа міста - 44,5 км2. Населення - 75 тис. ociб. Відстань до Києва - 631 км.

Історія міста

Прийнято вважати, що місто засноване в 1091 як укріплене поселення у складі Київської Русі. З 1238 місто увійшло до складу Галицько-Волинського князівства, після захоплення якого польськими феодалами стало центром Дрогобицького староства. У 1460 місто отримало Магдебурзьке право - право на самоврядування і формальну незалежність. З 1772 після першого поділу Речі Посполитої, Дрогобич відійшов до Австро-Угорської імперії. У роки Першої світової війни, з вересня 1914 по травень 1915, Дрогобич був тимчасово зайнятий російськими військами. У 1918 після розпаду Австро-Угорської імперії, в місті була проголошена влада Західно-Української народної республіки. У 1919 Дрогобич був зайнятий польськими військами і до 1939 перебував у складі Львівського воєводства Польщі. У 1939 місто було зайняте радянськими військами і увійшло до складу Української РСР, ставши центром Дрогобицької області. У роки Другої світової війни, з липня 1941 по серпень 1944, Дрогобич був окупований німецько-фашистськими військами і отримав серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. У 1959 місто разом з Дрогобицькою областю увійшло до складу Львівської області. З 1991 Дрогобич у складі незалежної України. Сьогодні Дрогобич - важливий культурний, економічний центр і транспортний вузол західної частини України.

Культура, музеї і театри Дрогобича

Культурно-історична спадщина міста втілена в експозиціях та музейних колекціях Державного обласного краєзнавчого музею "Дрогобиччина", фонди якого налічують понад 50 тис. одиниць зберігання, включаючи археологічні та етнографічні матеріали, предмети побуту, документи, фотографії, твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва. Особливу цінність представляють настінні розписи XVIII ст., середньовічні ікони, стародруки, зразки портретного живопису, колекції італійської майоліки XV-XVII ст. і китайської порцеляни XVI-XIX ст. Окреме місце в експозиції музею займають реліквії, які висвітлюють історію давнього Дрогобича і пов'язані з життям видатних жителів міста. Галерея сакрального мистецтва музею "Дрогобиччина" знайомить з творчістю провідних майстрів іконопису, декоративного різьблення та ювелірного мистецтва, які жили і творили в Дрогобичі в XVI-XIX ст. Також у Дрогобичі діє музей Бруно Шульца, присвячений життю і творчості відомого польського письменника і художника єврейського походження, який народився в цьому місті, і Дрогобицький музей-меморіал "Тюрма на Стрийській", що розповідає про жертви репресивно-каральних органів радянського періоду. Театральне мистецтво міста представлено постановками Львівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича, що викликають постійний інтерес глядацької аудиторії і надають великий вплив на розвиток культурного життя міста. Особливе значення для справжніх шанувальників музичного мистецтва представляють міська філармонія та Народний дім ім. І.Франко, які є місцем проведення концертів, вистав, творчих зустрічей, фестивалів культури і мистецтва.

Пам'ятки Дрогобича

Історія Дрогобича знайшла відображення в архітектурних пам'ятках різних епох, що збереглися до наших днів. Однією з найстаріших споруд Дрогобича, є Костел Святого Варфоломія (1511), розташований у центрі міста. Це історико-архітектурна пам'ятка національного значення XVI ст., діючий римсько-католицький храм, перед входом в який встановлено величний монумент Папі Римському Іоанну Павлу II. Біля костелу знаходиться дзвіниця (1511), перебудована з давньоруської оборонної фортечної вежі XIII ст. До унікальних пам'яток історії та архітектури Дрогобича відноситься православна Церква Святого Юра (1656), внесена до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це найбільш збережена пам'ятка дерев'яного українського сакрального зодчества XV-XVI ст., яка відома унікальними внутрішніми розписами та іконостасом середини XVІІ ст. Зараз церква є частиною відділу дерев'яної народної архітектури музею "Дрогобиччина". Ще однією унікальною пам'яткою, що відноситься до музейного комплексу пам'яток дерев'яної архітектури, є Церква Воздвиження Чесного Хреста (1613). Церква вважається однією з кращих в стилі галицької дерев'яної архітектури XVII ст. і разом з дзвіницею (1661), зведеної у формі древніх оборонних дерев'яних веж, становить дивовижний за красою архітектурний ансамбль. Вражають своєю величчю, розташовані в Дрогобичі, Собор Пресвятої Трійці (1690) і Монастир святих апостолів Петра і Павла (1828), що відносяться до значущих історико-архітектурних пам'яток Львівської області. Серед численних пам'яток Дрогобича слід виділити: дерев'яну Церкву Святої Параскеви (1815), Дрогобицьку міську ратушу (1921), найбільшу в Східній Європі Хоральну синагогу (1865), віллу колишнього бургомістра Р.Яроша, будівлю краєзнавчого музею "Дрогобиччина" і найстарішу в Європі Солеварню Дрогобича, яка працює, починаючи з XIII ст. Крім архітектурних пам'яток, пам'ять про події минулого зберігають численні меморіали і пам'ятники міста. У них відображена історія революцій і воєн, увічнена пам'ять про видатних людей, серед них пам'ятники: Юрію Дрогобичу, Тарасу Шевченку, Івану Франку, В'ячеславу Чорноволу, Адаму Міцкевичу, пам'ятник Борцям за волю в Україні та ін.

Готелі Дрогобича

Для гостей міста відкриті готелі: Дрогобич, Зарічний, КП ДР Готель, Лимон, Ластівка, Фата Моргана та ін.

Інші статті: Київ пам'ятки,
Конотоп пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить