Івано-Франківськ


Віддано голосів:  1522

Всього переглядів: 11699


Івано-ФранківськІвано-Франківськ - місто на заході України, адміністративний центр Івано-Франківської області, одне з найбільших міст Прикарпаття. Площа міста - 121 км2. Населення - 238 тис. осіб. Відстань до Києва - 451 км.

Історія міста

Місто засноване в 1662 як фортеця для захисту від набігів кримських татар та запорізьких козаків, спочатку отримавши назву Станіславів. У XVIII-XIX ст. місто було значним торгово-ремісничим центром Польщі. У 1772 місто відійшло до імперії Габсбургів (з 1804 - Австрійської імперії, з 1867 - Австро-Угорщини). Під час Першої світової війни, в 1915-1916 за місто велися жорстокі бої, в результаті чого частина історичної забудови була зруйнована. Після розпаду Австро-Угорщини в 1918 Станіславів став столицею новоствореної Західно-Української Народної Республіки. У 1919 місто було зайняте польськими військами і стало столицею Станіславівського воєводства Польщі. На початку Другої світової війни, в 1939, місто було зайняте радянськими військами, перейменоване в Станіслав, і включене до складу УРСР, ставши центром Станіславської області. З червня 1941 по липень 1944 року місто було окуповане німецько-фашистськими військами. Після звільнення Радянською Армією почалося відновлення зруйнованого господарства і підприємств міста. У 1962 місто було перейменовано в Івано-Франківськ, на честь українського письменника і громадського діяча Івана Франка. Сьогодні Івано-Франківськ - важливий економічний і культурний центр на заході України.

Культура, музеї і театри Івано-Франківська

До головних культурних пам'яток Івано-Франківська відносяться театри та музеї міста. Івано-Франківський краєзнавчий музей, заснований у 1939, містить понад 110 тис. унікальних музейних експонатів, що розповідають про історію та культуру Прикарпаття. Фонди музею розташовують великими етнографічними, археологічними, палеонтологічними, філателістичними колекціями, стародруками, предметами іконографії, живопису і скульптури. В художньому музеї Прикарпаття представлені експозиції Галицького іконопису, роботи західно-українських, польських, австрійських, німецьких та італійських художників ХVIII-XX ст. Для жителів і гостей міста працюють Літературний музей, історико-меморіальний музей ватажка народного руху Олекси Довбуша, музей визвольного руху їм. Степана Бандери, музей сімейних професій, що містить атрибути та інвентар представників більше 150 різних професій. Театральне мистецтво Івано-Франківська представлено постановками академічного обласного музично-драматичного театру ім. І.Франко, обласного театру ляльок ім. М.Подгорянки, театру фольклору і народних свят, що викликають постійний інтерес глядацької аудиторії і надають великий вплив на розвиток культурного життя міста. Особливим місцем для справжніх шанувальників музичного мистецтва є Івано-Франківська обласна філармонія, яка стала центром проведення концертів, спектаклів, творчих зустрічей, заходів і фестивалів культури і мистецтва.

Пам'ятки Івано-Франківська

Архітектурні пам'ятки Івано-Франківська вражають своєю різноманітністю і величчю. Символом Івано-Франківська є міська ратуша (1935), побудована в стилі модерн, подібних споруд в такому стилі в Україні небагато. В даний час тут розміщується Івано-Франківський краєзнавчий музей. Особливої уваги заслуговує пішохідна зона в центрі міста, звана "Стометрівка". Незважаючи на назву, її протяжність складає більше п'ятисот метрів, тут можна зустріти старовинні будівлі з дивовижною архітектурою і оригінальні ковані скульптури. У маршрут будь-якої екскурсії по місту входить відвідування замку Потоцьких, заснованого легендарним воєводою Андрієм Потоцьким. Основний комплекс будівель замку втратив первісний вигляд, в первозданному вигляді сьогодні збереглася тільки палацова огорожа, прикрашена лицарськими символами. В Івано-Франківську досить широко представлені культові пам'ятки, що відносяться до церковної архітектури. Визнаною пам'яткою архітектури державного значення є кафедральний греко-католицький Воскресенський собор (1720) - колишній єзуїтський костел, поруч з яким збереглася будівля колишнього монастиря єзуїтів з колегіумом, який зараз займає медінститут. В центральній частині міста розташована Вірменська церква (1665) - одне з найстаріших культових споруд Європи, виконана в стилі бароко. Цінним архітектурним пам'ятником Івано-Франківська вважається колегіальний костел Пресвятої Діви Марії (1703), в приміщенні якого розміщені експозиції художнього музею Прикарпаття. Серед історичних пам'яток міста слід відзначити: єдиний католицький храм в місті - костел Христа Вседержителя (1927), синагоги Темпль (1895), костел і монастир тринітаріїв (XVIII ст.), збереглися фрагменти фортеці і міських оборонних укріплень, нині галерея "Бастіон", пам'ятники І.Франка, А.Міцкевичу, С.Бандері та ін. Чимало пам'яток, гідних для відвідування, знаходиться в Івано-Франківській області, серед яких: озеро Неистовое - найвисокогірніше озеро українських Карпат, чоловічий монастир Манявський скит і дивовижний Блаженний Камінь, чудовий по красі і один з найбільш протяжних в Західній Європі - кам'яний арочний міст у Ворохті, мальовничий водоспад Пробій на річці Прут та чудовий 20-ти метровий Манявський водоспад.

Готелі Івано-Франківська

Для гостей міста відкриті готелі: Надія, Рів'єра, Під Темплем, Reikartz Парк, Легенда, Станіславів, Прикарпатті, Атріум, Бандерштадт, Чорний замок, Фараон, Хостел Центральний та ін.

Інші статті: Кам'янець-Подільський пам'ятки,
Дрогобич пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить