Ізмаїл


Віддано голосів:  10895

Всього переглядів: 34825


ІзмаїлІзмаїл - місто в Одеській області України, адміністративний центр Ізмаїльського району, розташований на річці Дунай. Площа міста - 53 км2. Населення - 74 тис. осіб. Відстань до Києва - 711 км.

Історія міста

Ізмаїл заснований в 1590 як фортеця на березі річки Дунай для оборони рубежів Османської імперії. Фортеця мала важливе військове значення, що підтверджується облогами фортець під час російсько-турецьких воєн XVIII ст. У 1770 фортеця Ізмаїл була взята російськими військами, проте після закінчення війни в 1774, згідно з умовами Кючук-Кайнарджійського мирного договору, повернута Туреччині. У 1790 посилену фортецю, що вважалася до того моменту неприступною, штурмом взяв Олександр Суворов. У 1791 за Ясським договором Ізмаїл знову був повернутий Османській імперії. У 1809 Ізмаїл знову був узятий російськими військами, і в 1856 по Паризькому трактату переданий Росією Молдавському князівству, васалу Туреччини. У 1861 місто, разом з усією Молдавією, увійшло до складу Об'єднаного князівства Валахії і Молдавії (майбутньої Румунії), що вважався васалом Османської імперії. У 1877 Ізмаїл був узятий російськими військами в четвертий раз. За Берлінським трактатом Румунія поступилася назад Росії частина Бессарабської території, включаючи місто Ізмаїл. Ізмаїл увійшов до складу Бессарабської губернії як центр Ізмаїльського повіту. У 1918 Ізмаїл знову був зайнятий румунськими військами і разом з Бессарабією приєднаний до Румунії. У 1940 уряд СРСР змусив Румунію повернути Бессарабію і Північну Буковину. Ізмаїл, що входить до Бессарабії, став адміністративним центром новоствореної Ізмаїльської області Української РСР. Під час Другої світової війни, з липня 1941 по серпень 1944, місто було окуповане німецькими та румунськими військами. Після звільнення почалося активне відновлення і розвиток міста. З 1991 Ізмаїл у складі незалежної України, адміністративно перебуває у складі Одеської області. Сьогодні Ізмаїл - великий портовий і розвинений культурний центр на півдні України.

Культура, музеї і театри Ізмаїла

Культурно-історична спадщина міста втілена в експозиціях численних музеїв Ізмаїла. Розташований в старовинному особняку Ізмаїльський iсторичний музей О.Суворова за багатством музейних експонатів і колекцій займає значне місце серед музеїв Одеського регіону. Фондове зібрання музею налічує понад 34 тис. предметів, що включають унікальні колекції обмундирування і спорядження російської і західноєвропейських армій, холодну і вогнепальну зброю XVI-XX ст., прапори російської і турецької армій XVIII-XIX ст., а також твори живопису, графіки, рідкісні книги. Відділом музею є діорама "Штурм фортеці Ізмаїл російськими військами і українськими козаками під командуванням О.Суворова в 1790 р.", розташована в старовинній турецькій мечеті XVI ст. Відтворена в Діорамі жива історія героїчної Битви, є унікальною пам'яткою панорамного мистецтва, включеним в усі туристичні маршрути півдня України. Багата історія міста і фортеці знайшла відображення в Ізмаїльському меморіальному парку-музеї "Фортеця", де нині створюється експозиція історико-культурних цінностей та об'єктів на всій території фортеці Ізмаїл під відкритим небом. Особливе місце займає Ізмаїльський історико-краєзнавчий музей Придунав'я, у фондах якого зібрано 35 тис. експонатів, що відображають різні періоди історії Ізмаїла і регіону. Спадщина минулих століть представлена в археологічних, палеонтологічних, нумізматичних, історико-побутових і документальних колекціях музею. У будівлі управління Українського Дунайського пароплавства розташований Музей Українського Дунайського пароплавства, експозиції якого розкривають становлення і розвиток флоту, історію торгового судноплавства з найдавніших часів до теперішнього часу. Також в місті знаходиться Ізмаїльська картинна галерея і Будинок художника, де розміщені твори класичного образотворчого мистецтва і роботи відомих бессарабських художників. Театральне життя міста представлена постановками театральних колективів Ізмаїльського драматичного театру ім. Т.Шевченка, народного драматичного театру "Акцент", а також дитячих музичних і театральних студій, відомих далеко за межами не тільки Ізмаїла, а й України.

Пам'ятки Ізмаїла

Ізмаїл має велику історичну спадщину і відомий як старовинне місто, що було в минулому точкою протистояння Російської та Османської імперій. Туристична привабливість міста викликана різноманітними історичними пам'ятками і дивовижною архітектурою, в якій переплелися традиції румунської, слов'янської та турецької культур. Візитною карткою Ізмаїла вважається Свято-Покровський кафедральний собор (1831) - величний пам'ятник російської церковної архітектури першої половини XIX ст., розташований в самому центрі міста. До впізнаваних пам'яток культової архітектури міста відносяться: Римо-католицький костел Непорочного зачаття (1849), Свято-Успенська церква (1841), церква Різдва Богородиці (1897), Свято-Миколаївська церква (1852), церква Святих Дружин-Мироносиць (1897), Церква Святих Костянтина і Олени (1935) та ін. Пам'яткою національного значення і одним з небагатьох унікальних зразків середньовічної класичної османської архітектури, що збереглися на території України - є Мала мечеть (XVI ст.), в приміщенні якої відкрито музей з діорамою "Штурм фортеці Ізмаїл". Серед визначних пам'яток Ізмаїла слід зазначити: пам'ятник О.Суворову, будівля Ізмаїльського історичного музею О.Суворова, що є одним з найкрасивіших будівель в місті, а також будівля Ізмаїльського історико-краєзнавчого музею Придунав'я, що є пам'яткою історії та архітектури XIX ст. Ізмаїл відрізняється великою кількістю прогулянкових і паркових зон, що стали улюбленими місцями відпочинку городян і гостей міста, перш за все, це: Гагарінський парк, Міський сад, Клушинський сквер, з єдиним в Одеській області світло-музичним фонтаном, парк ім. Б.Хмельницького, Парк Пам'яті, ландшафтний заказник "Баранівський ліс" та ін.

Готелі Ізмаїла

Для гостей міста відкриті готелі: Ізмаїл, Бессарабія, Зейтун, Green Hall, Преміум, VIP, Старе місто, Art Hotel, Fiesta, Гостинний двір, Дунай та ін.

Інші статті: Шостка пам'ятки,
Бровари пам'ятки

 

Коментарі

 
нІКІТА 0 13-04-2022, 08:50

Цитировать
 

Додати коментар


Защитный код
Обновить