Херсон


Віддано голосів:  90

Всього переглядів: 7477


ХерсонХерсон - місто на півдні України, адміністративний центр Херсонської області, розташоване на річці Дніпро, поблизу її впадання в Дніпровський лиман Чорного моря. Площа міста - 65,2 км2. Населення - 289 тис. осіб. Відстань до Києва - 545 км.

Історія міста

Місто засноване в 1778 як фортеця і кораблебудівна верф, на місці військового зміцнення Олександр-шанц, за указом імператриці Російської імперії Катерини II. Херсон став центром створення Чорноморського флоту і його першою військово-морською базою. У 1784 Херсон отримав статус повітового міста. У 1803 місто стало адміністративним центром Херсонської губернії. У період революції, протягом 1917-1920 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої. У 1918 Херсон був окупований австро-німецькими військами, надалі місто перебувало під контролем військ УНР, Антанти, Білої та Червоної армій. У 1920 в місті остаточно встановилася Радянська влада. З 1923 до 1930 Херсон був центром Херсонського округу, потім - районним містом, що входить до складу Миколаївської області Української РСР. Під час Другої світової війни, з серпня 1941 по березень 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення промисловості і розвиток міста. З березня 1944 року Херсон став адміністративним центром новоствореної Херсонської області у складі Української РСР. З 1991 Херсон у складі незалежної України. Сьогодні Херсон - великий промисловий, економічний і культурний центр півдня України.

Культура, музеї та театри Херсона

У Херсоні розташовані цікаві та унікальні музеї, що дозволяють познайомитися з історичною та культурною спадщиною міста. Херсонський обласний краєзнавчий музей ім. К.Волоцького-Гінського містить понад 170 тисяч експонатів, що відображають історію краю з давніх часів до сучасності. В експозиціях музею представлена одна з кращих в Україні археологічна колекція, великий комплекс зразків холодної та вогнепальної зброї ХVI-ХХ ст., скіфські золоті прикраси, предмети етнографічного характеру, унікальна колекція флори і фауни Херсонщини. Відділом краєзнавчого музею є літературний музей-квартира Б.Лавреньова, присвячений творчій діяльності відомого російського письменника. У Херсонському художньому музеї ім. О.Шовкуненко зібрані цікаві твори українського та зарубіжного живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, зразки російського іконопису XVII ст. та роботи сучасних херсонських художників. Театральне життя в Херсоні представлена різноманітністю постановок і творчих рішень театральних колективів. У місті діють: Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Херсонський обласний театр ляльок та Херсонська обласна філармонія, що є місцем проведення різноманітних концертних виступів та творчих музичних фестивалів регіонального та міжнародного рівня.

Пам'ятки Херсона

Цікава і багата історія Херсона втілилася в численних пам'ятках архітектури міста, його історичних і культурних пам'ятках. Однією з головних визначних пам'яток міста прийнято вважати Херсонську фортецю, яка являє собою цілий комплекс історичних будівель. Херсонську фортецю утворював ряд бастіонних споруд з равелінами і цитаделлю, в центрі фортеці розташовувався архітектурний ансамбль Палацової площі. З багатьох будівель фортеці до наших днів збереглися тільки Катерининський собор (1786), Адміралтейський арсенал (1784), пороховий льох, перероблений під сучасний ресторан, а також двоє воріт: Очаківські і Московські, які є одними з найстаріших споруд міста. На території біля Катерининського собору був створений меморіал з могилами полеглих учасників російсько-турецької війни 1787-1791 рр., а в самому соборі похований засновник Херсона відомий полководець Григорій Потьомкін. У самому центрі Херсона можна побачити безліч цікавих архітектурних будівель різних часів. Архітектура міста настільки своєрідна і незвичайна, що нерідко можна зустріти переплетення різних стилів і епох. Велику історичну цінність представляє будівля міської ратуші (1905), в якій зараз розміщується художній музей. Протягом всієї своєї історії ця споруда, що є пам'яткою архітектури початку XX ст. і увібрала в себе найкраще з декількох архітектурних стилів, залишається одним з головних символів міста. Серед пам'яток церковної архітектури слід виділити: Свято-Успенський собор (1798), Спаський собор (1781), Греко-Софійську церква (1780), Свято-Миколаївський морський собор (1819), Святодухівський кафедральний собор (1836), Костел Пресвятого серця Ісуса (1820), Херсонську синагогу Хабад (1899) та ін. Ще одним, досить відомим пам'ятником історії, прийнято вважати Херсонський некрополь, який знаходиться на території церкви Всіх Святих (1802). У Херсоні встановлено велику кількість пам'яток монументальної архітектури, присвячених різним історичним подіям і персоналій, найбільш відомими з яких є: пам'ятники Г.Потьомкіну, Ф.Ушакову, А.Суворову, Т.Шевченка, В.Заботіну, Монумент на честь воїнів-визволителів міста та ін. Найбільш запам'ятовується символ міста - пам'ятник "Фрегат" на честь перших корабелів Чорноморського флоту, розташований на дивовижній за красою набережній Херсона. Через велику кількість парків і зелені, Херсон вважається найзеленішим містом на півдні України. Серед улюблених місць відпочинку городян і гостей міста слід відзначити: парк культури і відпочинку ім. Ленінського комсомолу, Придніпровський парк, парк ім. М Димитрова, Міський парк, парк ім. Ю.Шумського, парк Слави, звідки відкривається дивовижний вид на Дніпровські плавні.

Готелі Херсона

Для гостей міста відкриті готелі: Фрегат, Бригантина, Premier Compass, 1 Травня, Оптима, Бордо, Меридіан, Вівальді, Диліжанс, Дніпро, Мускат, Анжеліна, Грінстоун, Нінель, Класик, Придніпровський, Нон-Стоп та ін.

Інші статті: Хмельницький пам'ятки,
Черкаси пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить