Хмельницький


Віддано голосів:  323

Всього переглядів: 9895


ХмельницькийХмельницький - адміністративний центр Хмельницької області України, розташований на берегах річки Південний Буг. Площа міста - 93 км2. Населення - 271 тис. осіб. Відстань до Києва - 325 км.

Історія міста

На місці заснування міста були виявлені залишки поселень скіфського періоду VII-III ст. до н.е., про що свідчать результати археологічних досліджень. Роком заснування міста вважається 1431, коли згідно з першими письмовими згадками на даній території виникло польське поселення Плоскирів. Під час Визвольної війни 1648-1654 років під проводом Богдана Хмельницького, Плоскирів і його околиці неодноразово опинялися в центрі битв козаків і польських військ. У 1672 місто разом з усією територією Поділля перейшло під владу Османської імперії. З 1699 місто повертається у володіння Польського королівства. У 1795 місто увійшло до складу Російської імперії, отримавши назву Проскурів і ставши повітовим містом Подільської губернії. У ході Громадянської війни, протягом 1917-1920 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої. Наприкінці 1920 в місті остаточно встановилася Радянська влада. З 1922 місто стало центром Проскурівського повіту, що входить до складу Подільської губернії Української РСР. Під час Другої світової війни, з липня 1941 по березень 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. У 1954 місто отримало назву Хмельницький, ставши адміністративним центром новоутвореної Хмельницької області у складі Української РСР. З 1991 Хмельницький у складі незалежної України. Сьогодні Хмельницький - промисловий, торговельний і культурний центр Поділля та Південної Волині на заході України.

Культура, музеї та театри Хмельницького

У Хмельницькому розташовані цікаві та унікальні музеї, що дозволяють познайомитися з історичною та культурною спадщиною міста. Хмельницький обласний краєзнавчий музей містить понад 65 тисяч експонатів, що включають в себе скарби середньовічних монет, стародавні ювелірні прикраси Київської Русі, ікони, зброю різних історичних епох, велике зібрання вітчизняної порцеляни кінця XIX ст., а також унікальні зразки старовинних знарядь праці та предметів побуту. У фондах Хмельницького обласного художнього музею зібрано понад вісім тисяч творів національного живопису та сучасного українського образотворчого мистецтва. Музей історії міста Хмельницький містить унікальні експонати, що розповідають про заснування і життя міста в різні історичні періоди. Філією історичного музею є Музей підпілля, що дає можливість ознайомитися з історією Проскурівського підпілля та партизанського руху в роки Другої світової війни. Також у місті відкрито Музей-панорама "Визволення Проскурова", присвячений звільненню міста від німецько-фашистських військ 25 березня 1944 року в ході Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції. Місцем проведення творчих зустрічей та літературно-музичних заходів є Хмельницький обласний літературний музей, що розповідає про літературну спадщину краю та видатних літераторів різних епох, діяльність яких була пов'язана з Поділлям. Цікавим для відвідування буде перший і єдиний в Україні Хмельницький музей-студія фотомистецтва, що ілюструє розвиток фотографії та фотомистецтва за період з кінця XIX до кінця XX ст. Театральне життя міста представлене різноманітністю постановок і творчих рішень театральних колективів: Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Старицького, Хмельницького академічного обласного театру ляльок "Дивень", моно-театру "Кут" та Хмельницької обласної філармонії, що є місцем проведення різноманітних концертних виступів та творчих музичних фестивалів.

Пам'ятки Хмельницького

У Хмельницькому збереглося чимало архітектурних пам'яток, що розповідають про історичне минуле міста. Архітектура міста являє собою дивовижне переплетення стилів, що належать до різних епох. Головну площу міста, Майдан Незалежності, прикрашає архітектурний ансамбль адміністративних будівель, серед них домінує велична будівля Будинку Рад, де зараз розміщена Хмельницька обласна адміністрація. Пам'ятники видатному гетьману Богдану Хмельницькому встановлені в багатьох містах України, але найбільше їх налічується в Хмельницькому - відразу чотири: на Привокзальній площі, біля обласної філармонії, перед Національною академією прикордонних військ України ім. Б.Хмельницького та на проспекті Миру перед Міжнародною академією управління персоналом. Тут же розташована Алея української духовності, прикрашена пам'ятниками Тарасу Шевченку, Григорію Сковороді та Лесі Українці. Пам'ятники монументальної архітектури міста присвячені різним історичним подіям і персоналіям, найбільш відомими з них є: меморіал Великої Вітчизняної війни, пам'ятник загиблим в Афганістані та інших локальних війнах, пам'ятник жертвам репресій "Ангел Скорботи", пам'ятник "Пожежним Чорнобиля", пам'ятники В.Чорноволу, I.Франко та ін. До видатних пам'яток церковної архітектури міста відносяться: Свято-Покровський кафедральний собор (1870), старовинний Храм Різдва Богородиці (1835), Георгіївська церква (1898), Синагога ремісників та ін. Серед улюблених місць відпочинку городян і гостей міста слід відзначити: парк культури і відпочинку ім. М.Чекмана, парк ім. І.Франко, сквер ім. Т.Шевченка, парк "Заріччя", дендропарк "Поділля" та ботанічний сад Хмельницького національного університету. Велика кількість природних та історичних пам'яток розташована в Хмельницькому районі, тут можна відвідати такі цікаві місця, як Меджибізький замок, Замок Острозьких в Старокостянтинові, Садибу Чечеля, Палацово-парковий ансамбль в селі Самчики і багато інших.

Готелі Хмельницького

Для гостей міста відкриті готелі: Поділля, Енеїда, Sobkoff, Колос, Центральний, Парк, Арена, Колізей, Жовтневий, Либідь Плаза, Південна Брама, Тамерлан, Проскурів, Любе, Вік-Жан, Імперія, Sun та ін.

Інші статті: Черкаси пам'ятки,
Чернігів пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить