Кропивницький


Віддано голосів:  173

Всього переглядів: 7804


КропивницькийКропивницький - місто в центрі України, адміністративний центр Кіровоградської області, розташоване на берегах річки Інгул. Площа міста-103 км2. Населення - 228 тис. осіб. Відстань до Києва - 249 км.

Історія міста

У XVI-XVIII ст. землі сучасного Кропивницького та прилеглих територій були заселені козаками Запорізької Січі. Місто засноване в 1754 як фортеця Святої Єлисавети, спочатку отримавши назву Єлисаветград. У 1775 фортеця і навколишні її слободи отримали статус міста, який став центром новоствореного Єлисаветградського повіту Новоросійської губернії. У період революції на Україні, протягом 1917-1919 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої, в кінці 1919 в місті остаточно встановилася Радянська влада. З 1923 Єлисаветград - окружний центр УРСР. У 1924 місто перейменоване в Зінов'євськ, в 1934 отримав назву Кірово. З 1939 місто перейменоване на Кіровоград, ставши обласним центром Кіровоградської області. Під час Другої світової війни, з серпня 1941 по січень 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. У 2016 прийнято рішення про перейменування Кіровограда на Кропивницький. Сьогодні Кропивницький - важливий промисловий, культурний і транспортний вузол центральної частини України.

Культура, музеї та театри Кропивницького

У Кропивницькому розташовані цікаві та унікальні музеї, з кожним роком залучають все більше число туристів, охочих стикнутися з минулим і познайомитися з культурною спадщиною міста. Кіровоградський обласний краєзнавчий музей, заснований в 1883, містить понад 80 тисяч експонатів, що відображають історію краю з давніх часів до сучасності. Щорічно тут розгортається понад 40 виставок, створених на основі власних зібрань, приватних колекцій, культурних центрів України та зарубіжжя. Кіровоградський обласний художній музей, відкритий в 1926, є культурним центром і джерелом духовного збагачення жителів міста і області. Колекція музею налічує понад 3 тисячі експонатів, отриманих у подарунок від Ермітажу, Третьяковської галереї, київських музеїв російського та українського мистецтв. Важливе місце в культурному житті міста займають: Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей I.Карпенка-Карого, Кіровоградський міський музей музичної культури ім. К.Шимановського, Кіровоградський художньо-меморіальний музей художника О.Осмьоркіна, Музей історії українського хореографічного мистецтва, Меморіальний музей М.Кропивницького, Народний музей Г.Нейгауза, Історичний музей "Євреї Єлисаветграда", приватна Художня галерея "Єлисаветград" та ін. Кіровоградський академічний український музично-драматичний театр ім. М.Кропивницького - перший професійний український театр з багатою історією та традиціями, відвідати який буде цікаво не лише поціновувачам театрального мистецтва. Своє мистецтво театр демонстрував більш ніж у ста містах України, Росії, Осетії, Молдови, Прибалтики, Білорусії, брав участь у багатьох престижних міжнародних театральних фестивалях. Також у місті працюють Кіровоградський академічний обласний театр ляльок, Кіровоградська обласна філармонія, студентський театр-студія "Резонанс". Репутацію одного з центрів української народної хореографії Кропивницькому створили знамениті танцювальні колективи: Академічний театр музики, пісні і танцю "Зоряне", заслужений ансамбль народного танцю України "Ятрань", переможець багатьох міжнародних фестивалів і конкурсів зразковий хореографічний ансамбль "Надія", ансамбль пісні і танцю "Весна", народний ансамбль бального танцю "Конвалія", дитячі колективи "Пролісок", "Росинка" та ін.

Пам'ятки Кропивницького

У Кропивницькому збереглося безліч історичних пам'яток, будівель різних архітектурних стилів і культових споруд. Фортеця Святої Єлисавети (1754) не випадково займає почесне місце в ряду пам'яток фортифікаційного мистецтва та унікальних споруд України. Це єдина земляна споруда в Східній Європі, майже цілком збережена до наших днів. У місці розташування оборонних валів Єлисаветинської фортеці зосереджена значна кількість пам'ятників і пам'ятних знаків, присвячених важливим історичним подіям, включаючи меморіальний комплекс і поховання воїнів, загиблих у Другій світовій війні. Впізнаваними пам'ятками Кропивницького є старовинні історичні споруди та пам'ятки церковної архітектури, серед яких виділяються: Спасо-Преображенський собор (1813), Покровська церква (1824), кафедральний собор Різдва Богородиці (1812), церква Успіння Пресвятої Богородиці (2009), Велика хоральна синагога (1895) та ін. До архітектурних пам'яток міста відносяться: будівля краєзнавчого музею, будівля музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького, будівля художнього музею, архітектурний ансамбль будівель колишнього Єлисаветградського військового містечка в центральній частині міста, поруч з Ковалівським парком, що є одним з улюблених місць відпочинку городян. Окремої уваги заслуговує вулиця Архітектора Павученка - головна пішохідна вулиця Кропивницького, тут майже кожен будинок представляє архітектурну цінність: і бібліотека, і колишній готель "Версаль", і нинішня будівля управління СБУ просто вражають своїм виглядом. У Кропивницького знаходиться велика кількість пам'яток монументальної архітектури, присвячених різним історичним подіям і персоналій, найбільш відомими з яких є: пам'ятник А.Пашутіну, що став візитною карткою міста, пам'ятники М.Кропивницькому, В.Григоровичу, В.Винниченку, Р.Нейгаузу, В.Тамму, братам Роберту і Томасу Ельворті, монумент "Ангел-хранитель України" та ін. Увагу туристів Кропивницького, безсумнівно, приверне дендропарк, який представляє собою казковий квітучий куточок, і дивує неймовірною красою більш ніж 150 тисяч голландських тюльпанів. Розважальний комплекс дендропарку представлений різноманітністю атракціонів, розрахованих на будь-який смак і різні вікові категорії відвідувачів. До основних туристичних визначних пам'яток також слід віднести: набережну річки Інгул - одне з найромантичніших місць міста, і відомий державний музейно-природний заповідник "Хутір Надія", розташований на території садиби, що належала видатному драматургу I.Карпенко-Карому (Тобілевичу).

Для гостей міста відкриті готелі: Аерополь, Палацовий, Каталонія, Європа, Зірка, Козацька Застава, Рейкарц, Турист, Государ, Єлизаветград, Інгул, Київ та ін.

Інші статті: Лисичанськ пам'ятки,
Луганськ пам'ятки

 

Коментарі

 
dcghsdvgsvg hdbsadvbhs +1 01-02-2022, 16:53

:- * norm Цитировать
 

Додати коментар


Защитный код
Обновить