Луцьк


Віддано голосів:  31467

Всього переглядів: 20833


ЛуцькЛуцьк - адміністративний центр Волинської області України, розташований у закруті річки Стир. Площа міста - 42 км2. Населення - 217 тис. осіб. Відстань до Києва - 368 км.

Історія міста

Луцьк - одне з найдавніших міст Західної України. Роком заснування міста, названого раніше Лучеськ, вважається перша письмова згадка, що датується 1085 роком. До середини XII ст. Луцьк залишався передмістям Володимир-Волинського князівства. З 1154 місто стає центром Луцького князівства. У 1432 місто отримало Магдебурзьке право. У 1795 в результаті третього поділу Речі Посполитої Луцьк увійшов до складу Російської імперії. З 1795 Луцьк - повітове місто Волинського намісництва, а з 1796 - Волинської губернії. В ході Громадянської війни, протягом 1917-1920 рр., влада в місті неодноразово переходила з рук в руки. З 1921 по 1939 місто перебувало у складі Польщі, будучи столицею нового Волинського воєводства. У 1939 Луцьк був зайнятий Радянською Армією і увійшов до складу Української РСР. Під час Другої світової війни, з червня 1941 по лютий 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. Сьогодні Луцьк - важливий промисловий і культурний центр західної частини України.

Культура, музеї та театри Луцька

Важливе місце в культурному житті міста займають музеї Луцька, що зберегли унікальні експозиції, що розповідають про історію міста, особливості культурних та природних пам'яток Волині. Найбільший і найстаріший на Волині краєзнавчий музей Луцька, заснований в 1929, містить понад 140 тис.експонатів, які дають уявлення про місцеві види рослинного і тваринного світу, мінерали, що зберігаються в земних надрах Волині. Унікальне зібрання ікон представлено в Музеї волинської ікони, де експонується колекція з 1,5 тисяч рідкісних ікон, більшість з яких відноситься до XVI-XVIII ст. Волинський Регіональний музей українського війська та військової техніки у Луцьку - єдиний військовий музей у Західній Україні, що налічує понад 1000 експонатів військової техніки та озброєння, серед яких: зенітно-ракетні та авіаційні комплекси, артилерійська зброя, бронетехніка, техніка служб забезпечення тилу та військ зв'язку. Цікаві для відвідування в Луцьку й експозиції музею технічного прогресу, єдиного в Україні Музею дзвонів і дивного музею стародавньої книги, розташованого на території історико-культурного заповідника "Старий Луцьк". Виставки сучасного мистецтва та творчі інсталяції представлені в галереї мистецтв "Арт-кафедра". Театральне мистецтво вирізняється різноманітними постановками Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка, Волинського академічного обласного театру ляльок, театру-студії Гармидер, в репертуарі яких широко представлена як сучасна, так і класична вітчизняна та світова драматургія.

Пам'ятки Луцька

Як місто з багатовіковою історією Луцьк зберіг безліч унікальних пам'яток історії та архітектурних пам'яток різних культур і стилів. В історико-культурному заповіднику "Старий Луцьк", що включає практично всю частину центру міста, знаходиться велика кількість середньовічних архітектурних пам'яток. Серед них, що вважається одним з чудес України, Луцький замок або замок Любарта (1385) - візитна картка міста і найдавніша пам'ятка Волині з багаторічною історією. У його комплекс входять кілька оточених стінами веж, в одній з веж розташований Музей дзвонів. На території замку розташовані Музей стародавньої книги, картинна галерея, розкопки кафедральної церкви Іоанна Богослова. На замковому дворі постійно проводяться різні культурні заходи - фестивалі, концерти, виставки, лицарські турніри. Ще одним збереженим пам'ятником історії та архітектури XV ст. є фортифікаційні споруди Окольного замку, включаючи оборонну вежу князів Чарторийських і фрагмент кріпосної стіни із залишками укріплень. До складу історико-культурного заповідника "Старий Луцьк" входять такі пам'ятки архітектури національного значення, як: Домініканський монастир (1390), Монастир бригідок (1624) - нині Замковий Свято-Архангельський чоловічий монастир, Монастирські комплекси єзуїтів і шариток XVI-XVII ст., Велика синагога (1620) з оборонною вежею, православні Хрестовоздвиженська (1619) і Покровська церкви (XIII ст.). Важливе композиційне та естетичне місце у Луцькому культурному заповіднику посідає Лютеранська кірха ( 1906) - відома Готична пам'ятка архітектури на Волині, нині баптистська церква. Однією із знаменитих і культових святинь Луцька є Кафедральний костел Святих Апостолів Петра і Павла (1639), що захоплює красивим інтер'єром і витонченим архітектурним стилем. Недалеко від костелу розташований Будинок Косачів, в якому в 1890-х роках проживала літературна сім'я Лесі Українки, а тепер знаходиться музей "Лесина вітальня". Одним з відомих місць центрального Луцька є Театральна площа, розташована на перехресті семи вулиць, це центральна і найголовніша площа в місті. На ній можна побачити Обласний академічний музично-драматичний театр ім. Т.Шевченка, пам'ятник Лесі Українкі, нещодавно реконструйований Кафедральний Свято-Троїцький собор (1755), спочатку був католицьким монастирем бернардинців. Надзвичайно дивовижною і цікавою пам'яткою Луцька є Будинок архітектора Голованя, двір, стіни і дах якого прикрашає понад 500 кам'яних скульптур різних стилів. Цей незвичайний архітектурний комплекс на березі річки Стир вражає відвідувачів своєю красою, розкішшю і оригінальністю. До одних з улюблених місць відпочинку городян і найпрекрасніших місць Луцька відносяться - затишний і романтичний парк ім. Лесі Українки, мальовничий Ботанічний сад "Волинь", Парк ім. 900-річчя Луцька, що вважається найбільшою зеленою зоною, і дивовижний Луцький зоопарк, що налічує велику кількість рідкісних тварин і екзотичних птахів.

Готелі Луцька

Для гостей міста відкриті готелі: Україна, Луческу, Світязь, Срібні лелеки, Профспiлкова, Амексім, Версаль, Динамо, Золоте яблуко, Нива, Околиця, ЛРЗ Мотор, Паганіні, Пауер Хаус, Лагуна, Заліски та ін.

Інші статті: Львів пам'ятки,
Макіївка пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить