Маріуполь


Віддано голосів:  112

Всього переглядів: 3666


МаріупольМаріуполь - місто в Донецькій області України, розташоване на березі Азовського моря в гирлі річок Кальміус і Кальчик. Площа міста - 244 км2. Населення - 432 тис. осіб. Відстань до Києва - 635 км.

Історія міста

Маріуполь відомий з початку XVI ст. як козацька фортеця Домаха, заснована запорізькими козаками для захисту від нападів кримських татар. У 1734 укріплена фортеця Домаха стала центром козацького військового округу - Кальміуської паланки Запорізької Січі. У 1776 на місці скасованого козацького посту Домахи створена Кальміуська слобода. У 1778 поблизу слободи закладено повітове місто Павловськ Азовської губернії, якому в 1779 присвоєно найменування Маріуполь. Під час Кримської війни 1853-1856 років в результаті нападу англо-французької ескадри Маріуполю було завдано значної шкоди. З будівництвом нового торгового порту і залізниці в кінці XIX ст., що з'єднала Маріуполь з Донбасом, місто стає важливим транспортним і промисловим центром. Після Жовтневої революції, в 1917-1919 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої, в кінці 1919 в Маріуполі остаточно встановилася Радянська влада. Під час Другої світової війни, з жовтня 1941 по вересень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. Після закінчення війни в місті активно почалися відновлювальні роботи, була відновлена промисловість міста. У 1948 місту було присвоєно найменування Жданів. У 1989 на прохання жителів місту повернули історичну назву - Маріуполь. Сьогодні Маріуполь - один з найважливіших центрів металургії та машинобудування, великий морський порт, важливий промисловий і економічний центр України.

Культура, музеї та театри Маріуполя

У Маріуполі діє велика кількість музеїв різного профілю, які дбайливо зберігають історію міста. Особливе місце займає Маріупольський краєзнавчий музей, що висвітлює історію краю з давніх часів до наших днів, експозиції якого налічують понад 53 тисячі музейних предметів, включаючи документальні, нумізматичні, археологічні та природні експонати. До філій Маріупольського краєзнавчого музею належать: Маріупольський художній музей ім. А.Куїнджі з експозиціями, присвяченими життю і творчості великого художника-маріупольця а.Куїнджі та творами образотворчого мистецтва українських майстрів живопису XX ст.; Музей народного побуту та етнографії, що розповідає про особливості повсякденного життя і культури народів, що проживають на території України; Музей історії греків Приазов'я, що відображає процес переселення греків з Кримського ханства в Приазов'ї в XVIII ст. цікавими для відвідування будуть - Азовський морський музей ім. В.Павлія, що розповідає про історію судноплавства і становлення Азовського морського флоту; Музей історії Маріупольського морського торгового порту, що відображає історію, досягнення і розвиток морського порту Маріуполя; Музей медальєрного мистецтва ім. Є.Харабета; Музей історії та трудової слави ВАТ "Азовмаш", а також музейні зали промислових підприємств та установ міста. Театральне мистецтво Маріуполя представлено постановками Донецького академічного обласного російського драматичного театру, Маріупольського театру ляльок, експериментального театру-студії "Меотида" та інших театральних колективів міста. У місті розташовані виставкові центри та галереї: центр сучасного мистецтва і культури ім. А.Куїнджі, центр мистецтв "АртЛюкс", художня галерея Харбарбонд, галерея дерев'яної скульптури Г.Короткова, що одночасно є місцем проведення творчих зустрічей і міських культурних заходів.

Пам'ятки Маріуполя

Впізнавані архітектурні пам'ятки і збережені iсторичні пам'ятники Маріуполя уособлюють різні періоди життя міста. До визначних пам'яток церковної архітектури міста відносяться: кафедральний собор Миколи Чудотворця, Свято-Миколаївський портовской храм, собор святого архистратига Михаїла, храм Покрови Божої Матері, Свято-Троїцька церква, Свято-Успенський собор, церква святого князя Володимира, Свято-Преображенський собор та ін. Однією з основних визначних пам'яток Маріуполя вважаються два житлових будинки зі шпилем - східний і західний. Завдяки шпилям ці будинки складають архітектурний акцент перетину вулиці Артема і проспекту Леніна. Ще одним впізнаваним символом міста є стара водонапірна вежа (1909), це цікаве в архітектурно-художньому відношенні будівля розташована в найвищій точці міста, завдяки чому підноситься над навколишнім його забудовою. Крім архітектурних пам'яток, пам'ять про події минулого зберігають численні меморіали і пам'ятники. У них відображена історія революцій і воєн, увічнена пам'ять про видатних людей, чиє життя було пов'язане з Маріуполем. Серед них - пам'ятники А.Куїнджі, Т.Шевченку, О.Пушкіну, В.Висоцькому, Г.Горбаню, митрополиту Ігнатію, князю Святославу, монумент на честь бойових подвигів моряків Азов'я, пам'ятник героям громадянської війни, пам'ятник-танк Т-34 воїнам 4-го механізованого корпусу, пам'ятник жертвам Голодомору і політичних репресій, пам'ятник визволителям Донбасу, монумент на честь Ленінського комсомолу, меморіал Жертвам фашизму із запаленим вогнем Вічної Слави та ін. Серед улюблених місць відпочинку городян і гостей міста слід відзначити культурно-розважальний центр "Село Вашури", однією з визначних пам'яток якого є красивий водоспад з різнобарвним підсвічуванням, а також унікальний фонтан, виконаний у вигляді квітів.

Готелі Маріуполя

Для гостей міста відкриті готелі: Європейська, Посейдон, Рейкарц, Соломон, Спартак, Азов, Білий Лев, Гранд, Ірис, Меридіан, Морська, Моряк, Наш куточок, Парк Готель, Санта-Марія, Турист, Чайка, Гуси лебеді та ін.

Інші статті: Мелітополь пам'ятки,
Мукачево пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить