Полтава


Віддано голосів:  240

Всього переглядів: 5074


ПолтаваПолтава - місто на північному сході України, адміністративний центр Полтавської області, розташоване на берегах річки Ворскла. Площа міста - 112,5 км2. Населення - 276 тис. осіб. Відстань до Києва - 334 км.

Історія міста

Історія Полтави починається з 899 року, що вважається офіційною датою заснування міста. Перші письмові згадки про місто, як про укріплення на річці Лтаві, відносяться до 1174 року. У 1240 поселення було практично повністю зруйноване під час монголо-татарської навали. У середині XIV ст. Київське князівство, до складу якого входила і Полтава, було приєднане до Великого князівства Литовського. У 1569 Полтава зі складу Великого князівства Литовського була передана до складу Королівства Польського. У 1641 Полтава отримала Магдебурзьке право і статус міста. У 1667 Полтава разом з Лівобережною Україною увійшла до складу Російського царства. У 1695 в результаті набігів кримських татар місто було розграбоване. Наприкінці XVII ст. почалося відновлення і розвиток міста. Під час Північної війни між Росією і Швецією, в 1709 біля стін міста відбулася головна битва Північної війни - Полтавська битва, результатом якого стала повна поразка військ шведського короля Карла XII. Після Північної війни місто стало відоме на всю Російську імперію як місто військової слави. У 1775 Полтава увійшла до складу Новоросійської губернії, з 1784 - до складу Катеринославського намісництва. Після Жовтневої революції, в 1917-1919 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої. У 1918 Полтаву зайняли наступаючі австро-німецькі війська. Наприкінці 1919 після визволення міста в Полтаві остаточно встановилася Радянська влада. У 1937 була створена Полтавська область Української РСР з центром у місті Полтава. Під час Другої світової війни, з вересня 1941 по вересень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. Після закінчення війни почалося активне відновлення міста. Сьогодні Полтава - важливий культурний центр, великий транспортний вузол у північно-східній частині України.

Культура, музеї та театри Полтави

У Полтаві діє велика кількість музеїв різного профілю, які дбайливо зберігають пам'ять про події та історію міста. Особливе місце займає Полтавський краєзнавчий музей - один з найбільших краєзнавчих музеїв на Україні, експозиції якого налічують понад 190 тисяч музейних експонатів, включаючи колекції предметів історії, археології, природознавства, нумізматики, етнографії та народного мистецтва. Полтавський художній музей є одним з найстаріших музеїв України, художня колекція якого включає твори мистецтва Західної Європи - живопис, скульптуру, декоративну пластику, фарфор, а також роботи українських і російських художників, зразки церковного начиння XVII-XVIII ст. Великою популярністю серед жителів і гостей міста користується Музей історії Полтавської битви, розташований на території заповідника "Поле Полтавської битви". У залах музею представлено понад вісім тисяч унікальних експонатів, пов'язаних з історією Полтавської битви, включаючи портрети і гравюри, старовинні книги, різні види холодної та вогнепальної зброї, прапори, карти, медалі, монети, обмундирування та ін. Популярними у туристів є також: Полтавський музей авіації та космонавтики, Музей військових конфліктів XX століття, Полтавський музей дальньої та стратегічної авіації, Будинок-музей I.Котляревського, Музей-садиба В.Короленка, Заповідник-музей М.Гоголя, Музей-садиба Панаса Мирного, Геологічний музей та ін. Театральне мистецтво Полтави представлено постановками Полтавського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Гоголя, Полтавського академічного обласного театру ляльок та інших театральних колективів міста. У Полтаві розташована обласна філармонія, міські палаци та будинки культури, які є місцем проведення творчих фестивалів, міських культурних та громадських заходів.

Пам'ятки Полтави

Впізнавані архітектурні пам'ятки і збережені iсторичні пам'ятки Полтави уособлюють різні періоди життя міста. Архітектурний ансамбль центральної площі міста - Круглої площі, є пам'яткою класицизму XIX ст. Навколо площі відновлені історичні адміністративні будівлі, в яких раніше розташовувалися: Дворянське зібрання, Присутні місця, Будинок генерал-губернатора, Петровський корпус і багато інших. Всередині площі знаходиться Корпусний сад - в даний час одне з найпопулярніших місць для прогулянок серед городян і гостей Полтави. Центр парку прикрашає Монумент Слави, зведений тут в 1811, на честь 100-річчя Перемоги в Полтавській битві над шведами. Пам'ятник являє собою могутню 17-метрову колону, встановлену на постаменті, в основі якої вмонтовано 18 гармат, що мають пряме відношення до Полтавської битви. До найбільш відомих пам'яток церковної архітектури, що мають історично важливу цінність для міста, відносяться: Свято-Успенський собор, Спаська церква, Макар'ївський кафедральний собор, Церква Віри, Надії і Любові, Хрестовоздвиженський монастир, Сампсоніївська церква, Троїцька церква, Свято-Покровський храм, каплиця Юрія Побідоносця та ін. Значущою пам'яткою Полтави та об'єктом культурної спадщини національного значення є Державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви", що включає в себе Музей історії Полтавської битви та комплекс пам'яток, що розповідають про битву. У Полтаві є велика кількість пам'яток монументального мистецтва, пов'язаних з історичним минулим, серед них: пам'ятник Петру I, пам'ятник козацької слави, пам'ятник захисникам Полтави, Ротонда дружби народів на честь 200-річчя Полтавської битви, пам'ятники М.Гоголю, гетьману I.Мазепі, Марусі Чурай та ін. Серед улюблених місць відпочинку городян і гостей міста слід відзначити Петровський парк, закладений в 1905, і названий на честь російського імператора Петра I. На території парку встановлена пам'ятна стела, зведена на честь воїнів Червоної Армії, які звільнили місто від фашистських загарбників. Ще одна визначна пам'ятка парку - пам'ятник великому українському поетові Тарасу Шевченку. Полтаву називають одним з найбільш багатих на історичні місця містом. Тут є свята Іванова гора, що є об'єктом культури, де були виявлені археологічні знахідки скіфського періоду. З цього пагорба неосяжних розмірів можна побачити все місто і помилуватися його красою, яка нікого не може залишити байдужим.

Готелі Полтави

Для гостей міста відкриті готелі: Полтава, Україна, Турист, Київ, Палаццо, Reikartz Галерея Полтава, Алмаз, Люкс, Аристократ, Явір, Атмосфера, Алея Гранд, Рів'єра, Синай та ін.

Інші статті: Рівне пам'ятки,
Сєвєродонецьк пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить