Суми


Віддано голосів:  23

Всього переглядів: 3430


СумиСуми - місто на північному сході України, адміністративний центр Сумської області, розташоване на березі річки Псел в місці впадання в неї річки Сумки. Площа міста - 145 км2. Населення - 264 тис. осіб. Відстань до Києва - 332 км.

Історія міста

На місці заснування Сум були виявлені залишки поселень давньоруського часу VIII-XI ст., про що свідчать результати археологічних досліджень. Перша згадка про місто відноситься до 1652, коли переселенці з Правобережної України заснували тут поселення Сумин місто. У 1658 Суми увійшли до складу Білгородської лінії укріплень, яка захищала південні кордони Росії від нападів кримських татар і стали центром Сумського слобідського козачого полку. У 1708 Суми були приписані до Київської губернії, в 1732 - увійшли до складу Бєлгородської губернії. З 1765 Суми стали центром Сумської провінції. Після утворення в 1780 Сумського повіту Суми отримали статус повітового міста Харківської губернії. В ході громадянської війни, в 1917-1919, регіон стає ареною бойових дій військ Української держави, Червоної Армії та австро-німецьких військ. В кінці 1919 в місті була остаточно встановлена Радянська влада. У 1932 з утворенням Харківської області Української РСР Суми перейшли до її складу як центр Сумського району. З 1939 місто Суми стало адміністративним центром Сумської області. У роки Другої світової війни, з жовтня 1941 по вересень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. Сьогодні Суми - велике промислове місто, важливий транспортний вузол північно-східної частини України.

Культура, музеї та театри Сум

Суми - один з важливих культурних центрів північного сходу України. У місті в даний час діє цілий ряд музеїв. Одним з найдавніших і найцікавіших музеїв в Україні є Сумський обласний художній музей ім. Н.Онацького. У колекціях музею зібрані унікальні твори живопису, графіки та скульптури західноєвропейського та українського мистецтва кінця XVI - початку XX ст., колекції ікон та роботи майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Історична та культурна спадщина міста представлена в експозиціях Сумського обласного краєзнавчого музею, де збережені предмети з археологічних розкопок ранньослов'янських та давньоруських пам'яток, розміщені рідкісні матеріали з історії та природи Сумщини. Творчості відомих і видатних людей, діяльність яких була пов'язана з містом, присвячені експозиції будинку-музею А.Чехова і музею П.Чайковського. Театральне життя міста представлене постановками та виставами Сумського театру драми та музичної комедії ім. М.Щепкіна та Сумського театру для дітей та юнацтва, колективи яких є учасниками та лауреатами багатьох регіональних, всеукраїнських та міжнародних театральних фестивалів та конкурсів. Сумський палац культури ім. М.Фрунзе та міські будинки культури є місцем проведення творчих зустрічей, масових міських культурних та громадських заходів.

Пам'ятки Сум

Історичні пам'ятки міста і куточки природи органічно з'єднуються, створюючи неповторні архітектурні ансамблі. У центрі міста розташована Воскресенська церква (1702) - унікальний пам'ятник архітектури, який увібрав кращі риси давньоруського та українського зодчества. Серед визначних пам'яток церковної архітектури Сум варто також відзначити: Спасо-Преображенський кафедральний собор (1788), Іллінську церкву (1851), Троїцький собор (1914), Пантелеймонівську церкву (1913), Благовіщенський костел (1911), Петропавлівську церкву (1843) та ін. Однією з головних визначних пам'яток і своєрідною візиткою міста є неповторна восьмигранна альтанка - Альтанка на Покровській площі, зведена на початку XX ст. без єдиного цвяха. Ще одним впізнаваним символом міста став пам'ятний знак "Сумка", що символізує популярну легенду про заснування міста. Більшість пам'ятників і скульптурних композицій розташовані на площах або в громадських парках, в місті можна зустріти пам'ятники Т.Шевченку, I.Харитоненку, М.Щепкіну, I.Кожедубу, М.Лушпе, А.Чехову, С.Супруну. На території міста знаходиться велика кількість пам'яток монументальної архітектури, присвячених подіям Другої світової війни, перш за все, це: меморіал Вічної Слави, скульптурна композиція "Партизанський рейд", монумент "Героям Сумщини", братська могила та пам'ятник воїнам Радянської Армії, пам'ятник воїнам Війська Польського та ін. Серед улюблених місць відпочинку городян і гостей міста слід відзначити: парк "Дружба" з багаторівневим світломузичним фонтаном; парк "Казка", що включає розважальні атракціони для дорослих і дітей; парк культури і відпочинку ім. І.Кожедуба; сквер ім. Т.Шевченка, заснований наприкінці XIX ст.; парк ім. І.Асмолова з унікальними зеленими насадженнями, що є природною пам'яткою. У місті та його околицях розташована велика кількість унікальних пам'яток архітектури, серед яких: садибний комплекс поміщиків Лінтварьових, Олександрівська гімназія, будівля Філармонії, будівля колишньої жіночої гімназії, садиба Суханових, палац Лещинських в с. Кияниця та ін.

Готелі Сум

Для гостей міста відкриті готелі: Ювілейна, Рейкарц, Шафран, Воскресенський, Здибанка, Хімік, Пан, Околиця, Суми, Пансіон, Фазенда, Витязь, Сім зірок та ін.

Інші статті: Тернопіль пам'ятки,
Ужгород пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить