Умань


Віддано голосів:  23

Всього переглядів: 5608


УманьУмань - місто обласного підпорядкування в Черкаській області України, адміністративний центр Уманського району, розташоване на злитті річок Кам'янка та Уманка. Площа міста - 44,9 км2. Населення - 83 тис. осіб. Відстань до Києва - 190 км.

Історія міста

Роком заснування міста вважається 1616, про що свідчить перша письмова згадка про Умань. Згідно з Галицьким договором 1638 року Уманщина у складі Брацлавського воєводства відійшла до Польщі. У період Національно-визвольної війни з 1648 по 1667 Умань була гетьманською резиденцією, тимчасовою столицею Правобережної України. У 1760 місту надається Магдебурзьке право - право на самоврядування і формальну незалежність. Повстання гайдамаків з числа православного козацького населення на Правобережній Україні проти релігійного і національного гніту Речі Посполитої в 1768 спричинило за собою взяття і практично повне спалення міста. Після другого поділу Речі Посполитої з 1793 Умань увійшла до складу Російської імперії, ставши в 1795 повітовим містом Вознесенської губернії, а з 1797 увійшла до складу Київської губернії. У період громадянської війни, протягом 1918-1919 рр., влада в місті неодноразово переходила від однієї політичної сили до іншої, в кінці 1919 в місті остаточно встановилася Радянська влада. Під час Другої світової війни, з липня 1941 по березень 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. З 1991 у складі незалежної України. Зараз Умань - розвинене культурне, промислове і туристичне місто в центральній частині України.

Культура, музеї та театри Умані

В Умані розташовані цікаві та пізнавальні музеї, які з кожним роком приваблюють все більше число туристів, охочих стикнутися з минулим і познайомитися з культурною спадщиною міста. Уманський краєзнавчий музей, заснований у 1906, містить понад 50 тисяч експонатів, які широко висвітлюють природу краю та історію Умані з найдавніших часів до сьогоднішніх днів. Серед зібрань музею - унікальні археологічні та нумізматичні колекції, предмети декоративно-прикладного мистецтва, культури та побуту Уманщини, військово-історичні, художні, документальні реліквії та фотодокументи. Уманська картинна галерея, що отримала статус Художнього музею, розташована в історичній будівлі колишнього костелу Успіння Діви Марії і містить понад 10 тисяч творів західноєвропейського та українського образотворчого мистецтва XIX-XX ст. В Умані відкрито Музей діячів літератури і мистецтв Уманщини, де експонуються меморіальні речі, літературні праці та твори мистецтва, які розповідають про життя і творчий шлях літераторів, художників, скульпторів, чиє життя почалося або проходило в місті і районі. На базі музею проходять зустрічі з письменниками та різноманітні літературно-мистецькі заходи. Також в Умані знаходяться Меморіальний музей-квартира Надії Суровцової - відомої громадської діячки і письменниці часів Української революції, і Уманський музей підпільної друкарні "Iскра", що дозволяє ознайомитися з історією створення і розвитку діяльності видавництва і друкарні. В Умані розташовані міські будинки культури, які є місцем проведення творчих фестивалів, головних міських культурних і громадських заходів.

Пам'ятки Умані

Культурна спадщина і пам'ять про давні історичні події, літопис яких нерозривно пов'язаний зі значною кількістю історичних діячів різних епох, знайшли відображення в архітектурних пам'ятках міста. Ни в жодному місті області не збереглося стільки старовинних будівель, вулиць і кварталів, як в Умані. Тут знаходиться Василіанський монастир (1765) - найдавніша пам'ятка місцевого значення, Собор Успіння Пресвятої Богородиці (1826), Свято-Миколаївська церква (1812) і Торгові ряди (1780), включені до переліку надбання національної культурної спадщини. Головною визначною пам'яткою Умані є парк "Софіївка", відкритий в 1800 році і названий на честь дружини графа С.Потоцького Софії. Декоративний вигляд парку неповторний, завдяки майстерному використанню в його композиціях особливостей рельєфу з виходом гранітів і влаштуванню своєрідних гідротехнічних споруд - штучних ставків, водоспадів, фонтанів, каналів. Що розкинувся на площі в 150 га вздовж мальовничих схилів річки Кам'янки, парк "Софіївка" включає в себе: Великий водоспад з залізним містком, Амстердамський шлюз, вирубаний в скелі Левовий або Громовий грот, Критський лабіринт, долину Гігантів, басейн Рибки, джерело Гіпокрена, грот Венери з водоспадом, Верхній і Нижній ставки, підземну річку Стікс, павільйон Флори, Терасу муз, Рожевий павільйон, розташований на острові Кохання, Англійський парк з партерним ландшафтним амфітеатром, які являють собою чудові зразки декоративних елементів паркової архітектури. Парк рясніє скульптурами роботи кращих майстрів XIX-XX ст.: статуї Евріпіда, Аполлона Флорентійського, Паріса, Меркурія, алегорична фігура "Зима", бюсти Аристотеля, Платона, Сократа, Гомера та ін. За своєю художньої завершеності і гармонійному поєднанню в єдиному ансамблі зелених насаджень, рельєфу, водних пристроїв, архітектурних і скульптурних споруд парк "Софіївка" є визначним твором садово-паркового мистецтва світового значення і стоїть в одному ряду з найкращими шедеврами ландшафтної архітектури Європи. Ще однією відомою пам'яткою Умані, залучає велику кількість відвідувачів, є світломузичний фонтан з лазерним шоу "Перлина кохання" - це унікальний комплекс фонтанів на суші і на воді зі світлодинамічним підсвіткою, колір якої не повторюється протягом дня.

Готелі Умані

Для гостей міста відкриті готелі: Умань, Фортеця, Софіївський, Шаарей Ціон, One, Ahuzat Ohalei Shalom, Колиба, Два оленя, Гонтів Яр, Дача та ін.

Інші статті: Харків пам'ятки,
Херсон пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить