Ужгород


Віддано голосів:  200

Всього переглядів: 9701


УжгородУжгород - місто на заході України, адміністративний центр Закарпатської області, розташоване в передгір'ях Карпат на річці Уж. Площа міста - 40 км2. Населення - 116 тис. осіб. Відстань до Києва - 785 км.

Історія міста

Місто засноване в 872 як фортечний замок слов'янських племен. З 895 фортеця була завойована угорськими і каварськими військами і перебувала під впливом Угорського королівства. У 1241 Ужгород зазнав нападу монголо-татарської орди і майже повністю був розорений і зруйнований. У 1248 відновлений Ужгород отримує міський статус і самоврядування. У 1318 правління в місті перейшло в руки угорських феодалів. З 1430 Ужгород отримав статус вільного міста Угорського королівства. У 1526 після поразки угорських військ у битві з Османською імперією Ужгород разом із західними регіонами відійшов у володіння Австрії. У 1848 Ужгород підтримав Угорську революцію, ставши одним з центрів національно-визвольної війни угорського народу. Після закінчення Першої світової війни в 1919 за умовами мирного договору, Закарпаття з Ужгородом в якості адміністративного центру передавалося Чехословацькій Республіці. На початку Другої світової війни, в 1939, згідно з рішеннями Першого Віденського арбітражу, Ужгород перейшов до Угорщини. У жовтні 1944 місто було звільнене радянськими військами від угорських і німецько-фашистських військ. У 1945 Закарпаття увійшло до складу Української РСР, А Ужгород з 1946 став адміністративним центром новоствореної Закарпатської області. З 1991 Ужгород у складі незалежної України. Нині Ужгород - розвинений культурний та промисловий центр на заході України.

Культура, музеї та театри Ужгорода

Історико-культурна спадщина міста втілена в експозиціях та музейних колекціях Закарпатського краєзнавчого музею, фондове зібрання якого налічує понад 120 тисяч експонатів. У фондах музею зберігаються цінні археологічні знахідки IX-XIII ст., холодна та вогнепальна зброя XIV-ХХ ст., рідкісні рукописи XIV-XVII ст., слов'янські стародруки XVI-XVII ст., унікальні колекції народних музичних інструментів, одягу та вишивок Закарпатської України, історичні документи, експонати природничого характеру та ін. Закарпатський обласний художній музей ім. І.Бокшая зберігає твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва різних епох і національних шкіл. Унікальним у своєму роді є Закарпатський музей народної архітектури та побуту, розташований поблизу Ужгородського замку. У музеї представлені зразки житла та садиб закарпатців низинних районів (долинян, румунів та угорців), а також - горців (бойків та гуцулів). Цікавими для відвідування будуть: Меморіальний будинок-музей Ф.Манайла, Меморіальний будинок-музей А.Коцки, що розповідають про творчий шлях видатних українських художників, та Зоологічний музей Ужгородського національного університету, в якому можна побачити представників фауни всіх континентів та океанів світу. Театральне мистецтво Ужгорода представлено постановками Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру та Закарпатського академічного обласного театру ляльок, що мають великий вплив на розвиток культурного життя міста. Особливим місцем для справжніх шанувальників музичного мистецтва є Закарпатська обласна філармонія, до складу якої входять: заслужений академічний Закарпатський народний хор, духовий оркестр, ансамбль солістів "Гармонія", симфонічний оркестр та камерно-інструментальний ансамбль "Угорські мелодії". Філармонія є центром проведення концертів, вистав, творчих зустрічей, регіональних та міжнародних фестивалів культури і мистецтва.

Пам'ятки Ужгорода

Переплетення історично сформованих традицій різних культур і епох залишили помітний слід на архітектурному вигляді міста. Предметом гордості місцевих жителів був і залишається стародавній Ужгородський замок (IX ст.) в історичній частині міста. В даний час на території замку діє Закарпатський краєзнавчий музей. Однією з найкрасивіших площ Ужгорода вважається площа Євгена Фенцика, закарпатського письменника і церковного діяча. Площу Фенцика майже з усіх боків оточують різноманітні за стилем будівлі, і тільки з півдня вона обмежується берегом річки, через яку перекинутий Великий пішохідний міст, який вже давно став візитною карткою Ужгорода. З нього відкривається чудовий вид, як у бік Карпатських гір, так і на Закарпатську низовину. Архітектурний ансамбль міста прикрашають численні церковні споруди, що є пам'ятками архітектури, серед них: Хрестовоздвиженський собор (1645), Покровська церква (1930), Реформатська церква (1796), Костел святого Юрія (1767), Синагога (1904), Храм Христа Спасителя (2000). Відомими та впізнаваними пам'ятками Ужгорода є: міська ратуша (1810); будівля колишньої Єпископської резиденції (1646), нині бібліотека Ужгородського національного університету; будівля колишнього комітатського (жупного) будинку (1809), в якому сьогодні розміщується Закарпатський художній музей ім. І.Бокшая; будівля колишньої Ужгородської гімназії (1668), нині приміщення Ужгородського комерційного технікуму; колишній Будинок Гізелли (1903), нині будівля Ужгородської музичної школи ім. Д.Задор; комплекс будівель колишньої Ужгородської королівської католицької гімназії ім. Другетів (1893), де сьогодні розміщуються приміщення Ужгородського національного університету; пам'ятник "Україна-визволителям", встановлений на честь радянських воїнів-визволителів. Також в місті знаходиться липова алея, яка вважається найдовшою в Європі. Чимало знаменитих пам'яток збереглося в околицях Ужгорода, перш за все, це: Горянська Ротонда - дуже давній і цінний історико-архітектурний пам'ятник кінця XII ст. з унікальними фресковими розписами, розташований на скелястому виступі Анталовецької поляни; збережені вежі Середнянського замку - єдиного із закарпатських замків, розташованого в рівнинній частині краю, в сел. Середнє; руїни легендарного Невицького замку на вершині колишнього гірського кратера поруч з селом Невицьке та ін.

Готелі Ужгорода

Для гостей міста відкриті готелі: Ужгород, Прага, Інтурист-Закарпаття, Олімп, Кілікія, Дружба, Олд Континент, Атлант, Унгвар'скій, Дует, Дует Плюс, Європа, Смарагд, Арго, Летючий голландець, Наутілус, Пілігрим, Світанок, Мітва та ін.

Інші статті: Умань пам'ятки,
Харків пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить