Євпаторія


Віддано голосів:  90

Всього переглядів: 519


ЄвпаторіяЄвпаторія - місто республіканського підпорядкування Автономної Республіки Крим України, розташоване на березі Каламітської затоки Чорного моря в західній частині Кримського півострова. Площа міста - 123,7 км2. Населення - 108 тис. осіб. Відстань до Києва - 812 км.

Історія міста

Перші згадки про місто відносяться до 497 до н.е., коли на місці сучасної Євпаторії перебував давньогрецьке місто Керкинітіда, що проіснував кілька століть. Після завоювання в 1475 кримського узбережжя османами на місці нинішньої Євпаторії була споруджена добре укріплена фортеця Гезлев (Козлов). У 1784 після закінчення російсько-турецької війни і приєднання півострова Крим до Російської імперії Гезльов отримав статус повітового міста і перейменований в Євпаторію, на честь боспорського царя Мітрідата VI Євпатора, який правив в кінці II століття до н.е. Під час Кримської війни з вересня 1854 по березень 1856 Євпаторія була зайнята англо-франко-турецькими військами і перетворена в укріплену базу. Наприкінці XIX - початку XX ст. Євпаторія поступово перетворилася на курортне місто. У роки Другої світової війни з жовтня 1941 по квітень 1944 місто було окуповане німецько-фашистськими військами і зазнав серйозних людських втрат і руйнування. Після війни почалося відновлення зруйнованих і будівництво нових санаторно-курортних здравниць і житлових масивів. Сьогодні Євпаторія - курортний, промисловий і культурний центр західного Криму України.

Культура, музеї і театри Євпаторії

Євпаторія - місто з унікальною давньою історією, що зберегло багатовікову культурну спадщину у вигляді численних історичних пам'яток і предметів мистецтва, представлених в експозиціях музеїв міста. Заснований в 1921, Євпаторійський краєзнавчий музей має багатими колекціями, сформованими з предметів археології, нумізматики, порцеляни, старовинних книг і творів мистецтва. У музеї відкрита діорама "Висадка Євпаторійського десанту 5 січня 1942 р.", а поруч під відкритим небом розташована лапідарна виставка, що включає фрагменти круглої вежі середини IV ст. до н.е та надмогильні статуї скіфів і половців IV ст. до н.е. - XII ст. н.е. Також в Євпаторії відкриті і діють: музей А.Ахматової, музей світового мистецтва, музей книги, музей космосу, музей медицини, музей пошти, музей аптеки, музей вина. В Євпаторії працює кілька театрів, які представляють широкий спектр театрального та художнього мистецтва, перш за все це: Євпаторійський міський театр ім. А.Пушкіна, дитячий театр Міжнародного дитячого центру-комплексу "Золотий ключик", театр-студія ляльок "Маріонетки", театр хореографічних мініатюр, театр танцю народів світу, театр вогню "Вольфрам", театр живої скульптури, театр на ходулях та ін. Творчі театральні колективи міста працюють в різних жанрах і напрямах, а їх репертуар настільки багатий і різноманітний, що здатний задовольнити смаки будь-якого досвідченого глядача.

Пам'ятки Євпаторії

Багате історичне минуле Євпаторії, що збереглися пам'ятники давнини і архітектури роблять місто цікавим і привабливим для туристів. До найбільш відомих пам'яток Євпаторії відносяться: ханська мечеть Джума-Джамі (1552) - головна соборна мечеть міста і найбільша мечеть Криму, величний Свято-Миколаївський собор (1893), побудований на честь визволення міста в Кримській війні, Церква святого Іллі (1918) - грецька церква, виконана в строгому греко-візантійському стилі. Всі ці історичні пам'ятки є найбільш важливими архітектурними домінантами міста, куполи яких стали невід'ємною і виразною частиною відкривається на Євпаторію виду з боку моря. Ще однією історичною пам'яткою Євпаторії є єдиний збережений до наших днів у первозданному вигляді мусульманський монастир Текіє дервішів (XV-XVI ст.), поруч з яким розташовані мечеть Шукулай-Ефенді з мінаретом (XVII-XIX ст.) і колишня будівля медресе (духовної семінарії), де в даний час відкрито культурно-етнографічний центр і музей кримсько-татарської культури. До найцікавіших архітектурних пам'яток XVIII ст. відносяться Караїмські кенаси - комплекс дивно красивих молитовних будинків кримських караїмів, відкритий для віруючих і туристів з чинним на її території музею караїмської культури. Серед археологічних пам'яток Євпаторії виділяються Євпаторійська піраміда руїни Керкінітіди), що представляє собою археологічний комплекс "Північно-західне передмістя античного міста Керкінітіда V-II ст. до н.е.", накритий прозорим куполом, а також стародавній водопровід Кяризы, побудований в XV-XIV ст. вірменами і складається з розгалуженої системи підземних коридорів (кяриз). До унікальних архітектурних пам'яток Євпаторії слід віднести: вірменську церкву Сурб Нікогайос (1820), ремісничу школу Егія-Капай (1912) з чинним єврейським культурно-етнографічним центром, а також відреставровані за залишками фундаменту і старовинними зображеннями Міські ворота (2003) з надбрамною вежею, де відкрито музей "Ворота Гезльова" і представлений макет відновленого середньовічного міста. На театральній площі Євпаторії знаходиться будівля євпаторійського театру ім. А.Пушкіна (1910), що стало невід'ємною рисою міста і однією з головних його пам'яток. Тут же розташовані пам'ятники міському голові С. Дувану, герою Великої Вітчизняної війни генералу Н.Токарєву, і є окрасою Театральної площі пантеон засновників міста, що відображає основні віхи в історії Євпаторії. Поряд з багатою культурно-історичною спадщиною, Євпаторія є одним з найбільш популярних курортів Криму з розвиненою туристичною інфраструктурою, найбільшим в Україні дельфінарій, безліччю відомих санаторно-курортних здравниць для дітей і дорослих.

Готелі Євпаторії

Для гостей міста відкриті готелі: Україна, ТЕС готель, Dolce Vita, Арсенал, Золотий Берег, Оазис, Корал, Руське море, Євпаторія, Імперія, Київ, Реаль, Астра, Перлина, Буревісник, Приват, Райдужна, Росія, Салют, Крим і ін.

Інші статті: Єнакієве пам'ятки,
Житомир пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить