Запоріжжя


Віддано голосів:  5987

Всього переглядів: 10545


ЗапоріжжяЗапоріжжя - місто на півдні України, адміністративний центр Запорізької області, розташоване на берегах річки Дніпро. Площа міста - 331 км2. Населення - 723 тис. осіб. Відстань до Києва - 443 км.

Історія міста

Датою заснування міста вважається 952 рік, про що свідчить перша письмова згадка про Запоріжжя. Після зведення на берегах Дніпра Олександрівської фортеці в 1775, для захисту рубежів Російської імперії від татарських нападів, місто отримало назву Олександрівськ. У 1806 Олександрівськ отримує статус повітового міста Катеринославської губернії. У 1921 місто було перейменоване на Запоріжжя, а губернія стала Запорізькою. За роки довоєнних п'ятирічок Запоріжжя перетворилося на велике індустріальне місто. Символом індустріалізації стало будівництво в 1932 першої в СРСР гідроелектростанції Дніпрогес, що була на той момент найбільшою в Європі. У 1939 місто стало центром новоствореної Запорізької області. Під час Другої світової війни, з жовтня 1941 по грудень 1943, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і отримало серйозні руйнування. У повоєнні роки почалося відновлення і розвиток міста. Сьогодні Запоріжжя є одним з найбільш великих адміністративних, індустріальних і культурних центрів півдня України з розвиненим машинобудуванням, чорною і кольоровою металургією, хімічною і будівельною промисловістю.

Культура, музеї та театри Запоріжжя

У Запоріжжі діє велика кількість музеїв різного профілю, які дбайливо зберігають історію Запорізького краю. Заснований у 1922, Запорізький обласний краєзнавчий музей є значущим культурним і науковим центром України. Фонди та зібрання музею налічують понад 110 тис. експонатів, що розповідають про історію та природу краю, побут і традиції запорізьких козаків з давніх часів до наших днів. Велику історичну цінність мають археологічні, етнографічні, нумізматичні колекції музею, ікони та стародруки. Значущою пам'яткою міста є Запорізький обласний художній музей, експозиції якого налічують понад 13 тис. творів живопису, скульптури, графіки, українського народного та декоративного мистецтва. Унікальним у своєму роді є Музей історії зброї, де представлений широкий спектр холодної та вогнепальної зброї народів світу різних історичних епох. Цікавими для відвідування будуть-найбільший український приватний Музей техніки "Фаетон" з колекцією ретроавтомобілів, мотоциклів, рідкісних зразків військової техніки та Музей Техніки Богуслаєва, що розповідає про історію Запорізького моторобудівного заводу, з унікальною експозицією авіаційних двигунів, що випускаються підприємством. На острові Хортиця розташований Музей історії запорізького козацтва, де на постійній основі діють цікаві історичні експозиції та виставки, об'єднані в історико-культурний комплекс "Запорізька Січ". Театральне мистецтво Запоріжжя представлено постановками академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Магара, Запорізького обласного театру юного глядача, обласного театру ляльок, хореографічними та театральними студіями Запорізького муніципального театру танцю, міського театру-кабаре "Олександрівський повіт" та дитячого театру "Свія". Унікальним майданчиком для проведення різних концертів, творчих зустрічей, обласних і зарубіжних фестивалів протягом багатьох років є Запорізька обласна філармонія, розташована в концертному залі ім. М.Глінки.

Пам'ятки Запоріжжя

Однією з головних і найцікавіших пам'яток Запоріжжя є розташований в межах міста острів Хортиця - найбільший острів на Дніпрі. Острів Хортиця має багату історію і традиції, він вражає своїми мальовничими скелями і гранітними берегами. Тут створено Національний історико-культурний заповідник, що став великим музейним комплексом. Історико-культурний комплекс "Запорізька Січ" на острові Хортиця являє собою реконструкцію укріпленої старовинної козацької фортеці XVI-XVIII ст., що була військово-політичним центром запорізького козацтва і столицею козацьких земель. На острові Хортиця розташований меморіально-туристичний комплекс "Скіфський стан", на сьогоднішній день - одне з найцікавіших історичних місць в Запоріжжі. "Скіфський стан", що об'єднує групу курганів, язичницьких святилищ і кам'яних статуй, відомий не тільки завдяки своїй історичній спадщині, а й по тому прекрасному виду, який відкривається з цього знаменитого місця. Впізнаваними пам'ятками міста є і два двоярусних бетонних мости через Дніпро, що з'єднують правий і лівий береги Запоріжжя через острів Хортиця. Висота мостів Преображенського, названих на честь автора даної інженерної споруди, становить 54 м, і вважається найбільшою на території України. Візитною карткою і символом Запоріжжя, безсумнівно, є гребля і гідроелектростанція Дніпрогес - унікальна гідротехнічна споруда і найстаріша електростанція на Дніпрі. Місто з багатовіковою історією зберіг чимало пам'ятних місць, історичних будівель та архітектурних пам'яток. Справжньою перлиною Запоріжжя і одним з найкрасивіших соборів України вважається Покровський кафедральний собор (2007), розташований на головній вулиці міста - Соборному проспекті, що простягнувся вздовж лівого берега Дніпра на 10,8 км. Окрасою старої частини міста є будівля земської управи (1913) з дивовижним 18-метровим куполом, зараз у будівлі розміщується Запорізький обласний краєзнавчий музей. До значущих пам'яток Запоріжжя можна віднести: Свято-Андріївський собор, католицький собор Бога Отця Милосердного (2004) - єдиний католицький храм Запоріжжя, пам'ятники князю Святославу Ігоровичу, апостолу Андрію Первозванному, Богдану Хмельницькому, Осипу Гладкому, меморіальний комплекс на честь радянських воїнів, які загинули в боях за звільнення Запоріжжя від гітлерівських військ та ін.

Готелі Запоріжжя

Для гостей міста відкриті готелі: Україна, Хортиця Палас готель, Інтурист, Платинум, Рейкарц, Соборний, Театральний, Хортиця, Венеція, Гранд Палац та ін.

Інші статті: Івано-Франківськ пам'ятки,
Кам'янець-Подільський пам'ятки

 

Коментарі

 
Казак 0 28-06-2022, 21:27

Запорожье - лучший город на Земле!!! Цитировать
 
 
Хортица 0 14-02-2022, 13:25

Запорожье - "Казацкая столица Украины",прекрасный и туристический город для всех! Приезжайте обязательно. Цитировать
 

Додати коментар


Защитный код
Обновить