Житомир


Віддано голосів:  130

Всього переглядів: 6811


ЖитомирЖитомир - адміністративний центр Житомирської області, розташований у північно-західній частині України на Лівому березі річки Тетерів, біля гирла його притоки річки Кам'янка. Площа міста - 61 км2. Населення - 264 тис. осіб. Відстань до Києва - 137 км.

Історія міста

Житомир - одне з найстаріших міст Стародавньої Русі, роком заснування Житомира вважається 884. У 1240 місто піддалося нападу монголо-татарської орди і майже повністю був розорений і зруйнований. Перша літописна згадка Житомира відноситься до 1321, коли місто було приєднане до Великого Литовського князівства. У 1569 місто офіційно увійшло до складу Польського королівства. Після остаточного розпаду Речі Посполитої, з 1795 Житомир був приєднаний до Російської імперії. У 1804 Житомир офіційно стає адміністративним центром Волинської губернії. З 1937 Житомир - адміністративний центр Житомирської області. Під час Другої світової війни, з липня 1941 по лютий 1944, місто було окуповане німецько-фашистськими військами і сильно зруйноване. Після закінчення Великої Вітчизняної війни почалося відновлення і промисловий розвиток міста. Сьогодні Житомир - економічний, промисловий і культурний центр північно-західної частини України.

Культура, музеї та театри Житомира

Пам'ять про історію та культуру міста зберігають численні музеї Житомира, найдивовижнішим з яких є єдиний в Україні музей космонавтики ім. С.Корольова. В експозиції музею представлені оригінали і макети космічних апаратів, скафандри і спорядження астронавтів за різні періоди. Меморіальна частина музею, що розкриває факти про життя і діяльність видатного вченого, знаходиться в невеликому будинку, де жила сім'я Корольових. Тут, поряд з виставками і науковими конференціями, проходять зустрічі з відомими людьми, вечори поезії і музики, що робить музей одним з центрів культурного і духовного життя міста. Одним з найстаріших музейних установ України є, заснований у 1865, Житомирський обласний краєзнавчий музей, фонди якого налічують понад 150 тисяч експонатів історії, етнографії та культури краю. Серед зібрань музею унікальні колекції мінералів, монет, документів, народного одягу, вишивок, гончарних виробів, старовинних ікон і церковного начиння, твори світового художнього мистецтва. Сьогодні у складі Житомирського краєзнавчого музею працюють Музей природи, Музей партизанської слави Полісся, Коростенський краєзнавчий музей, меморіальні будинки-музеї В.Короленка, Лесі Українки, Максима Рильського, Художня галерея. Скарбницею культурного життя міста є Житомирський обласний літературний музей, експозиції якого присвячені творчій діяльності Житомирського театрального художника I.Шевченка, поета-перекладача Б.Тена та композитора М.Скорульського. Житомир має давні театральні традиції. Широко відомі Житомирський обласний український музично-драматичний театр ім. Івана Кочерги і Житомирський обласний театр ляльок, що викликають величезний інтерес глядацької аудиторії і беруть активну участь в різних регіональних і міжнародних театральних фестивалях, що роблять великий вплив на розвиток національного мистецтва. Особливим місцем для справжніх шанувальників музичного мистецтва є Житомирська обласна філармонія, яка постійно радує своїх відвідувачів сценічними виставами високого рівня, регулярно запрошуючи знамениті музичні та театральні колективи.

Пам'ятки Житомира

Житомир, як і належить древньому місту, славиться своїми старовинними храмами, найголовнішим і величним з яких є Спасо-Преображенський собор (1866), витриманий в російсько-візантійському стилі з характерними рисами російської архітектури XVII ст. Іншими не менш впізнаваними культовими архітектурними спорудами, різними по естетиці виконання, є костел Святого Івана з Дуклі (1838), Хрестовоздвиженська і Михайлівська церкви (1856), католицький кафедральний собор Святої Софії (1737), Успенська церква (1870), Лютеранська кірха (1896). У Житомирі збереглася велика кількість будівель минулих століть, які є окрасою історичного та культурного центру міста. До архітектурних пам'яток та визначних пам'яток Житомира можна віднести: розкішну двоповерхову будівлю ратуші на Соборній площі (XVIII ст.), комплекс споруд поштової станції (XIX ст.), водонапірну вежу (1898) - один із символів старого Житомира, комплекс будівель чоловічої гімназії (1862) нині Житомирський державний університет ім. І.Франка, пожежну вежу (1894), в якій зараз розташовується музей пожежної охорони, будівлю обласної державної філармонії (1858), будівлю окружного суду (1897) нині один з корпусів агроекологічного університету, Палац єпископів Житомирської католицької єпархії (XIX ст.), в якому розміщений краєзнавчий музей, особняк Філіппова (1886), виконаний у стилі бароко, та ін. У них відображена історія революцій і воєн, увічнена пам'ять про видатних людей, чиє життя було пов'язане з Житомиром. Серед них-монумент видатному уродженцю Житомира, батькові радянської космонавтики С.Корольову, ефектний пам'ятник підкорювачам космосу, один з перших пам'ятників поетові О.Пушкіну, пам'ятники Т.Шевченку, I.Франку, Я.Домбровському, понтифіку Іоанну Павлу II та багатьом іншим відомим письменникам і громадським діячам. У місті є також кілька меморіалів: "Плаче ангел" - жертвам Голодомору, Меморіал Слави - героям Великої Вітчизняної війни і співвітчизникам, загиблим в Афганістані "Чорний тюльпан". До цікавих пам'яток Житомира також відносяться Замкова Гора на березі р.Кам'янка, з якої відкривається чудова панорама, Парк культури і відпочинку ім. Ю.Гагаріна з оглядовими майданчиками і красивим каскадом фонтанів, унікальний Житомирський підвісний пішохідний міст через р.Тетерів, незвичайної форми скеля "Голова Чацького" - популярне місце літнього відпочинку гостей і жителів Житомира.

Готелі Житомира

Для гостей міста відкриті готелі: Рейкарц Житомир, Житомир, Жовтневе, Ялинка, Гайки, Додо, Петроград, Домашня, Дейв Експрес та ін.

Інші статті: Запоріжжя пам'ятки,
Івано-Франківськ пам'ятки

 

Додати коментар


Защитный код
Обновить